fb pixel
Vyhledávání

Čísla neklesají, vláda zavádí noční zákaz vycházení

Zdroj: ČTK

Vláda dnes na řádném zasedání projednávala možnost zpřísňování bezpečnostních opatření, posílání financí do zahraničí i do domácích programů a hromadu běžné agendy, která je během pandemie tak trochu mediálně neviditelná.

Jan Studnička
Jan Studnička 26.10.2020, 10:40

Virus...

Kabinet Andreje Babiše dnes po většinu dne projednával zpřísnění opatření, která mají zbrzdit nárůst nakažených koronavirem v zemi. Do jednání zasáhl i NERV (Národní ekonomická rada vlády), který se vyjádřil pro zpřísnění opatření. Ostatně, hned na začátku tiskovky stále ještě ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že čísla neklesají a české zdravotnictví se blíží bodu, kdy se přetížení kapacity.

Roman Prymula oznámil, že od příštího týdne by se měly začít pomoci antigenních testů řešit clustery zvlášť v komunitách, kde je vysoké procento seniorů. Pokračoval tím, že mezi ty "menší" opatření patří to, že zdravotnictví bude odkládat odložitelné lékařské zákroky.

Největší novinkou je, že od deváté večerní do páté ranní bude zákaz vycházení, výjimku mají lidé, kteří půjdou do nebo ze zaměstnání, případně pejskaři. Pro ty ale platí, že se namjí vzdalovat víc než pět set metrů od domova. Nařízení zatím platí od 28. října do 3. listopadu. Všude tam, kde to bude možné, včetně státních institucí se zavádí homeoffice.

Karel Havlíček si pak vzal na starost byznysovou stránku věci. Zaprvé se upravuje návštěvnost trhů, kde se bude moci prodávat v podstatě pouze jídlo, nebo ještě lépe suroviny, a je zákaz konzumace na místě. Stánky pak musí být dva metry od sebe a v areálu trhů nesmí být více než dvacet osob na čtyři sta metrů čtverečních.

Maloobchodní prodej se zakazuje na celou neděli a po zbytek týdne od osmi do večera až do rána, s výjimkou restaurací, které si mohou vařit do noci a jídlo u nich můžete přebírat, případně si ho objednat domů. Květinářství zůstávají otevřena, ale dovnitř mohou pouze dva zákazníci najednou a konkretizovala se nařízení pro bytové potřeby (nespadá do nich prodej nábytku a koberců) a casin (spadají do nich i sázkové kanceláře).

Co se živnostníků týče, už od minulého týdne je možné žádat o kompenzaci nájemného, je v provozu program na pomoc "živnotníkům od kumštu", jak řekl ministr, rozjíždí se COVID-BUS, který pomůže dopravcům překonat krizi a nakonec se kromě programu Antivirus A schválilo i Béčko, tedy rozšiřují se daňové úlevy pro občany postižené krizí.

Koronavirus se v Česku zatím šíří nekontrolovatelně ve všech krajích, včera byl zaznamenán na neděli rekordní počet pozitivních testů, tedy 7031. Vláda už dříve avizovala, že se budou opatření zpřísňovat, pokud, jak sám premiér řekl, “se nestane zázrak”. Nestal.

… není všechno

Vláda se ale nezabývala jenom koronavirem. Projednával se například poslanecký návrh na dar šedesáti milionů korun na pomoc do Jordánska, Iráku a Libye, který by měl pomoci při řešení uprchlické krize v rámci programu Pomoc na místě. Přes miliardu korun by zase mělo jít na domácí rozvoj. Konkrétně do programu digitalizace stavebního řízení a územního plánování. Drtivá většina peněz pochází z evropských dotací.

Dál se kabinet zaobíral předlohou zákona, který by povinně vybavil sociální pobytová zařízení požární signalizací. Řešily se i lidovci navrhované změny ošetřovného a rozšíření působnosti finančního arbitra. A pak návrh Marie Benešové na jmenování ústavního právníka Jana Kudrny na předsedu Etické komise ČR pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články