fb pixel
Vyhledávání

Nouzový stav bude do 20. listopadu, vláda s opozicí došla ke kompromisu

Zdroj: vlada.cz

Vláda Andreje Babiše původně žádala Poslaneckou sněmovku o prodloužení nouzového stavu až do 3. prosince, opozice byla pro dva týdny, aby mohl parlament lépe kontrolovat, jak kabinet koronavirovou krizi zvládá. Došlo ke kompromisu, trvat bude prozatím do 20. listopadu.

Jan Studnička
Jan Studnička 30.10.2020, 13:17

Jedeme podle modelů

Na páteční tiskové konference po jednání vlády nový ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že vláda došla s Poslaneckou sněmovnou ke kompromisu a nouzový stav bude prodloužen prozatím do 20. listopadu s tím, že se uvidí podle vývoje epidemie.

K prodloužení nouzového stavu se prodlužují i všechna už zavedená opatření, ke kterým přibylo několik vyjímek. Hlavně jde o to, že lidé se mohou na dušičky courat po hřbitovech a kamenící a prodejci smutečních věnců mohou prodávat. Zároveň se vytvořila vyjímka omezení volného pohybu pro studenty, kteří mohou chodit do školy a na zkoušky. To je v podstatě výlučně pro studenty medicíny.

Když jsme u škol, ministr školství Robert Plaga oznámil, že vláda uzavřela speciální školy a určeným školám naopak rozšířila okruh dětí, o které se mohou starat, jsou to hlavně děti samotných pedagogů. Přibližný datum vracení se do škol není, ale až bude, prioritou budou prvnáčci a druháčci, potom poslední ročníky základních a středních škol.

Ještě měsíc

Jednání o prodloužení nouzového stavu začalo vlastně tím, že měl Andrej Babiš poměrně dlouhý a zmatený proslov na téma lockdown a připomněl, že i Izrael, na který se často odkazuje jako na příklad účinnosti absolutního lockdownu, zas tak úplný lockdown neměl.V podstatě obhajoval bezpečnostní opatření a nařízení vlády. Po Sněmovně požadovala prodloužení nouzového stavu až do 3. prosince.

V Parlamentu promluvil i nový ministr zdravotnictví docent Jan Blatný, aby seznámil poslance se současnou situací. Upozornil na to, že i vysoká denní čísla pozitivně testovaných jsou ve své podstatě dobrá zpráva, protože se Česku podařilo zpomalit nárůst nově infikovaných. “Pohybujeme se někde mezi optimálním a vysoce rizikovým scénáře a tam bychom měli zůstat,” řekl poslancům. Upozornil, že přetížení zdravotnického systému nemusí nastat celorepublikově, ale může způsobit spoustu mrtvých na lokální úrovni.

Jako hlavní problém uvedl nedostatek zdravotníků. Lůžek má české zdravotnictví zatím dost, ale jejich obsluhy je po čertech málo. Převod zdravotníků z jiných oddělení a nasazení studentů je teď naše nejlepší cesta. V následujícím týdnu až dvou tedy prý uvidíme, jak úspěšně se nám daří epidemii brzdit, protože u vysokého počtu infikovaných i malé reprodukční číslo může znamenat přetížení systému.

Ještě uvidíme

Předseda STANu Vít Rakušan poukázal na to, že pokud má Poslanecká sněmovna na další měsíc potlačit ústavní práva občanů a posvětit nouzový stav, bude Parlament od vlády něco požadovat nazpátek, konkrétně pak zmiňoval lepší komunikaci bezpečnostních opatření a jejich smysl občanům. Především ale působil tak, že vyjadřuje sympatie novému ministrovi zdravotnictví, který ostatně sám říkal, že by se měla sjednotit komunikace nejenom státní správy.

Otravně dlouho mluvil předseda SPD Tomio Okamura, který na začátek svého proslovu zdůraznil, že nehodlá bagatelizovat nebezpečí koronaviru a pak čtvrt hodiny bagatelizoval nebezpečí koronaviru.

Ivan Bartoš (Piráti) zase upozornil na to, že by bylo dobré vědět, za jakých podmínek se budou žáci vracet do škol a vyzval vládu k tomu, aby uvolnila počítače ze státní správy pro děti, které se musejí účastnit distanční výuky. Obecně se Piráti hodně zaobírali školami a taky nezapomněli zmínit vládní problémy s komunikací. Hlavně tím ale chtěli podpořit svůj návrh na prodloužení nouzového stavu na “pouhé” dva týdny. Jejich point je, že vláda by měla s Parlamentem vyhodnocovat, co se za dva týdny podařilo a nepodařilo… a pak případně znovu požádat o prodloužení nouzového stavu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články