fb pixel
Vyhledávání

Vláda bude opět žádat o prodloužení nouzového stavu. A co PES? Výhrůžně vrčí, ale zatím plošně nezavírá

Zdroj: vlada.cz

Tak se nám dnes opět sešla vláda. Program jednání byl jasný – schválení žádosti Sněmovně o souhlas s prodloužením nouzového stavu. Ten totiž nyní spěje ke svému konci. Zatím je schválený pouze do 12. prosince. A dalším bodem jednání bylo ne zrovna příznivé epidemické skóre. To v neděli po 13 dnech vyšplhalo na 64 bodů. Do té doby se drželo na bodové hodnotě 57. Takže se nyní nacházíme ve čtvrtém stupni rizika, a to není dobrá zpráva. Opatření se tak budou sice zpřísňovat, ale do čtvrtého stupně nejdeme.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 7.12.2020, 18:44

Nouzový stav? Ano

Nikoho nepřekvapuje, že vláda Andreje Babiše (ANO) žádost o prodloužení nouzového stavu odsouhlasila, a to o dalších 30 dnů, tedy do 11. ledna 2021. Sněmovnu bude žádat již tuto středu 9. prosince. Tak uvidíme, na jakém datu se nakonec poslanci shodnou. Vláda je přesvědčena, že poslanci budou odpovědní a nouzový stav prodlouží. Některé opoziční strany se ale již nechaly slyšet spíše o opaku. Každopádně nás asi ve středu čeká ve Sněmovně zase dlouhá diskuze.

A co PES?

Ale teď již k druhému bodu, který nás všechny hodně zajímá, a to je epidemické skóre, resp. jeho aktuální stav. Minulý týden, konkrétně ve čtvrtek došlo v Česku k rozvolnění. Otevřely se menší obchody, začaly fungovat služby, můžeme si zajít na výstavu... Dnes se vrátila do škol další část studentů. Otázkou je, jak dlouho tohle vše uvolněné zůstane.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády uvedl, že došlo ke stagnaci stavu, pokles se zastavil, naopak počty nově nakažených stoupají. Vláda se rozhodla aktuálně nepřistoupit k plošnému zákazu a uzavírkám, ale omezuje provoz restaurací. Ty budou od středy otevřené pouze do 20.00 hodin a uzavřou se také výdejní okénka. „Protiepidemický systém je zásadním, nikoli však jediným zdrojem pro naše rozhodování. Zatím nenavrhujeme přechod na stupeň indexu PES čtyři, a to i kdyby zítra bylo skóre šedesát,“ řekl Jan Blatný. Zakázána bude i konzumace alkoholu na veřejnosti, a to po celý den. alkoholu na veřejných místech po celý den. Alkohol a jídlo se nebudou moc prodávat ani na trzích. Omezení se naopak netýkají rozvozu jídla.

Vláda apeluje také na důsledné dodržování všech nařízení a opatření. Zaměří se více také na ty, které je porušují, sdělil ministr zdravotnictví.

A máme zde i novinku, která se týká antigenních testů. Ty se nově promítnou do výpočtu rizikového skóre PES, resp. se do něj promítne nová metodika Evropského centra pro kontrolu infekčních nemocí (ECDC), která je dává naroveň s testy PCR, sdělil také dnes po zasedání vlády šéf resortu zdravotnictví. Již minulý týden Blatný uvedl, že v takovém případě by byl podíl pozitivních testů, který je jedním z parametrů výpočtu, zhruba 14 procent místo současných asi 21 procent. Bude tedy potřeba poupravit výpočet některých indexů.

Skiareály dostanou manuál

Na výsledky schůze vlády čekali dnes netrpělivě také provozovatelé skiareálů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v této souvislosti sdělil, že vzniká manuál pro skiareály. Ty mají podle plánu otevřít 18. prosince. „V tuto chvíli nechceme pouštět na veřejnost kroky a opatření, které nejsou definitivně odsouhlaseny,“ upřesnil Havlíček. Takže nic konkrétního dnes nepadlo a provozovatelé tak jsou i nadále v nejistotě.

Kabinet také probíral novelu krizového zákona, kterou předložil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Tato novela si klade za úkol zefektivnit postihování za porušení opatření. „Je problém postupovat vůči těm, kteří porušují nařízení vlády,“ uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Právě Zaorálek vystoupil před média místo nepřítomného Jana Hamáčka. Novela navrhuje, že fyzickým osobám by mohla být udělena pokuta až 50 000 korun, právnickým osobám pak až tři miliony. Novelu vláda přijala a ta jde tak ke schválení do Poslanecké sněmovny.

Tak uvidíme, jak to celé bude dál. Vláda každopádně odmítá výtky, že by se nedržela platného epidemického skóre. Vláda se podle Blatného a Zaorálka snažila dojít ke konsenzu, na kterém se ministři v rámci vlády v zásadě jednotně shodli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články