Nejprve se pojďme vůbec podívat na to, co to 5G síť vlastně je. Jde o mobilní síť páté generace, která navazuje na předchozí globální bezdrátové sítě. 5G síť se snaží vyhovět nárokům nové generace, která si žádá velkokapacitní síť, co propojí všechny a všechno snadno a rychle. 5G má potenciál dosáhnout přenosu 10 gigabitů za sekundu, což znamená, že 5G může být až 100krát rychlejší než 4G, ale zároveň má téměř nulovou latenci, díky které lze provádět úkony v reálném čase bez zpoždění. Další výhodou je i dobrá dostupnost a velká kapacita.
Pro koho je 5G síť určena?
Tuto síť ocení především průmyslová odvětví, protože jim to usnadní hladké fungování stovek milionů zařízení propojených v rámci „Internetu věcí“ (IoT). Ale samozřejmě 5G přinese díky vylepšení mobilního širokopásmového připojení zcela nový zážitek i pro běžného uživatele. Můžete totiž díky ní využít třeba diagnostiku lékaře na dálku, plánují se ale i autonomní vozidla, vyšší bezpečnost práce díky zapojení robotů, ale také třeba fantastický virtuální zážitek přímo ve vašem telefonu.
Kde už 5G síť funguje?
5G sítě se začaly nasazovat v roce 2018 a jako první je spustil americký operátor AT&T ve dvanácti vybraných městech USA. V ten samý den byly ale také spuštěny ještě na jednom kontinetu a to v Jižní Koreji. Šlo o operátory SK Telecom a KT Corp. Od té doby se 5G sítě rozšiřují po celém světě. Dnes se počet zemí s 5G pohybuje na čísle čtyřicet.
Co Česká republika?
S potěšením můžeme říci, že od začátku léta patří k zemím s pokrytím 5G i Česká republika. Nyní si rychlou síť mohou užívat obyvatelé Kolína, Brna a části Prahy, Karlových Varů, Ústí nad Labem a Jeseníku.
Jak ovlivňuje 5G naše zdraví?
5G sítě nemají vliv na náš zdravotní stav a jsou šetrné k přírodě. Rádiové signály známe již více než 100 let a na frekvencích, které se chystají na přenos 5G, ještě donedávna běžel mnohem silnější televizní signál, který přijímala téměř každá rodina.
Mobilní telefony a vysílače přenášejí rádiové signály při frekvencích výrazně nižších, než jsou frekvence rentgenového či ultrafialového záření, které jsou dostatečně silné, aby poškodily lidské buňky a DNA. Spodní pásma spektra, jež zahrnují vše od AM rádia přes mobilní telefony až po mikrovlnné trouby, jsou kategorizována jako neionizující záření a DNA přímo nepoškozují. Pravidla a normy určené legislativou k ochraně zdraví před případnými účinky elektromagnetického pole jsou striktně nastaveny jak na úrovni Evropské unie, tak i samotné České republiky, a zahrnují nejnovější technologie včetně sítí 5G.
Je 5G síť bezpečná?
Nemusíte se bát, data posílaná 5G sítí jsou naprosto v bezpečí. 5G síť je totiž mnohem chytřejí než její předchůdkyně. Bezpečnost zajišťuje stát, dodavatel technologií, operátor i samotný uživatel. Operátor řeší povinnosti stanovené zákonem o kybernetické bezpečnosti, proto raději zavádí přísná bezpečnostní opatření. Dodavatel zase poskytuje technologii a zodpovídá za funkčnost sítě. Vhodné dodavatele v případě 5G sítí pomáhá vybírat i stát a to především proto, že pro něj mají tyto sítě strategický význam. Samozřejmě i běžný uživatel je obeznámen s obezřetným chováním na internetu, minimalizací sdílení osobních údajů a se správnou volbou hesla.
Jaký je dopad 5G sítě na naši ekonomiku?
Podle poradenské společnosti Deloitte podíl průmyslu na tvorbě hrubé přidané hodnoty v České republice tvoří 30 % a právě průmysl patří k hlavním odvětvím, která budou z násobně vyšší rychlosti, nízké latence a vysoké kapacity nejvíce těžit. Postupné rozšiřování využití 5G sítí dle řady analýz významně přispívá ke zvyšování tempa ekonomického růstu.
Navzdory snaze vládních institucí o rozvoj telekomunikační infrastruktury si Česká republika v mezinárodním srovnání nevede nejlépe. Plošné nasazení zpomaluje například i současná nejistota operátorů a dodavatelů spojená s otázkou, jaký právní rámec pro budování a provoz 5G sítí nastaví stát. Přitom náklady zpožděného rozvoje a implementace 5G o každý jeden rok znamenají pro českou ekonomiku roční ztrátu v intervalu 16,49 – 33,30 miliard korun, jak uvedla dubnová ekonomická analýza Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), kterou Centrum vypracovalo pro technologickou společnost Huawei.
Potřebuji na 5G síť speciální telefon?
Pro připojení k 5G síti je zapotřebí vlastnit chytrý telefon s podporou 5G. Oblíbenými telefony od Huawei, které 5G síť už podporují, jsou v současné době Huawei P40 Pro nebo Huawei Mate 40 Pro. Dále pamatujte na to, že přechod na 5G neznamená automatické vymazání všech předchozích generací. Vše budete moci používat dál.