fb pixel
Vyhledávání

5G sítě: Jaká situace je v Česku?

Zdroj: freepik.com

Novinkou posledních let jsou 5G sítě, které mění velmi rychle svět kolem. Ať se nám to líbí nebo ne, digitalizace víc a víc ovlivňuje všechna odvětví našeho života. Příkladem jsou chytrá města, která poskytují vyšší kvalitu života svým obyvatelům. Kromě toho 5G sítě pomáhají s uchováváním a organizací obrovského množství dat a do našich domovů, kanceláří a institucí přinesou naprosto nový a fantastický uživatelský zážitek. Jaký je stav 5G sítí v Česku? Můžeme se z těchto novinek radovat i my?

Speciální projekt 4.1.2021, 08:00

Koncem roku 2018 spatřily světlo světa první 5G sítě na území Asie a Ameriky. Čeští operátoři začali sítě nové generace řádně testovat teprve v létě roku 2019. Operátor O2 společně se společností CETIN nejprve předvedli testovací chod mobilní sítě na frekvenci 3,5 GHz ve středočeském Kolíně. Na displeji chytrého telefonu s podporou 5G byla spatřena impozantní rychlost až přes 500 Mbit/s a neméně zajímavá byla i latence, jejíž hodnota se pohybovala na úrovni 10 milisekund. Průměrná latence 4G LTE technologie se pohybuje kolem 23,3 až 25,3 milisekund, jednalo se tedy o úctyhodný rozdíl. Jen o pár dní později se přidal i Vodafone. Ten v Karlových Varech v rámci filmového festivalu předvedl první 5G holografický hovor v České republice. Viceprezident společnosti Vodafone pro technologie Milan Zíka byl od místa konání 54. ročníku KVIFF vzdálen 120 kilometrů, přesto se virtuálně nacházel v salonku hotelu Thermal.

Superrychlá síť

Superrychlá síť poměrně záhy vyvolala nadšení i mezi státní správou a samosprávou. Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Ministerstvem pro místní rozvoj vyhlásilo ještě v létě roku 2019 soutěž o pět testovacích měst pro 5G sítě. Do ní se mohla přihlásit města ideálně s třiceti až padesáti tisíci obyvateli, pro která je stěžejní průmysl a ze zavedení 5G sítí by proto mohla do budoucna nejvíce profitovat. Koncem roku 2019 pak bylo vyhlášeno pět měst, jimž byly uděleny experimentální kmitočty pro spuštění sítí 5G a mimo jiné garantovány odborné konzultace, právo užívání označení "Smart 5G město" a dokonce i finanční dotace na konkrétní projekty. Mezi vítězi jsou Plzeň, Karlovy Vary, Bílina, Ústí nad Labem a Jeseník.

Pomoc pro boj s požáry

Hasičský sbor města Plzeň se rozhodl 5G technologie využít pro boj s požáry. Speciální drony by měly na místě neštěstí pomocí infračervených čidel monitorovat teplotu požáru, odhalit jeho hlavní epicentra, na která se pak mohou hasiči zaměřit, a predikovat, kam se může požár dále šířit. Naopak Karlovy Vary chtějí s pomocí sítě nove generace vyvinout digitálního průvodce a rozšířit chytrou hromadnou dopravu. Sedmnáctitisícová Bílina v Ústeckém kraji hodlá 5G síť využít mimo jiné pro vytvoření moderního kamerového systému v sociálně vyloučených oblastech a zastupitelé města Jeseník plánují sítě využít pro aplikaci určenou seniorům, která umožní ošetřovatelům péči o více klientů. Do testovacího projektu se navíc dle místostarosty Tomáše Vlazla zapojí i dvě jesenické střední školy. V soutěži zvítězilo i Ústí nad Labem, které by rádo provedlo testování autonomních dopravních prostředků na 27 kilometrů dlouhém okruhu přímo ve městě.

O2 první v Česku

První den letošních letních prázdnin se stal důležitým milníkem pro operátora O2, který jako první oficiálně spustil komerční sítě 5G v Česku. Tentokrát již nešlo o žádné testování, nýbrž o plnohodnotné nasazení pro datové využití. Sítě 5G od společnosti O2 v současné době nabízí rychlost připojení až 600 Mb/s, což je desetinásobek reálně dosahovaných rychlostí 4G LTE. Operátor však hodlá dostupné rychlosti nadále zvyšovat. Nyní se z 5G mohou radovat především obyvatelé některých pražských čtvrtí a centru Kolína. Síťové prvky pro provoz sítí v hlavním městě dodala společnost Huawei, pro pokrytí Kolína se O2 spojil s finskou Nokií.

Od října se mezi operátory provozující 5G sítě zařadil i Vodafone, který v komerčním pilotním provozu spustil mobilní 5G síť pro pětici měst. Těmi jsou Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Jeseník, Brno a Praha. Nově díky operátorovi Vodafone mohou dokonce cestující v pražském metru jako první v Evropě využít připojení k síti 5G. V listopadu své 5G sítě v ostrém provozu spustil i další český operátor T-Mobile a své služby zaměřil na pražské a brněnské zákazníky.

Snaha o plošné pokrytí

Plošně zatím 5G sítě přítomné nejsou. Nicméně díky dokončení aukce rádiových kmitočtů k tomu máme dobře nakročeno. Dne 13. listopadu letošního roku skončila aukční fáze výběrovéhé řízení na udělení práv k využívání kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3400-3600 MHz. Vydražené kmitočty si rozdělilo celkem 5 subjektů, mezi nimi i tři největší operátoři (O2, T-Mobile a Vodafone). Celková částka z aukce byla 5,6 mld. korun.

Český přístup k 5G

V otázce dodavatelů technologií pro sítě 5G se Česká republika a její zástupci snaží o maximální soulad s nařízeními Evropské unie, která v lednu letošního roku zveřejnila bezpečnostní EU Toolbox on 5G Security. Po jednotném postupu evropských států v případě 5G sítí volal už loni v březnu na zasedání Evropské rady premiér Andrej Babiš, přičemž vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu a současně ministr dopravy Karel Havlíček potvrdil stejný záměr svým srpnovým výstupem. Podle něj by měla Evropská unie k 5G a kybernetické bezpečnosti přistupovat jednotně, tedy jedna země by neměla něco odmítat a jiná povolovat. Zároveň by Česká republika měla každého potencionálního dodavatele prověřit s ohledem na kyberbezpečnost v rámci celku, což by mělo být ukotveno v zákoně o kybernetické bezpečnosti.

Kybernetická bezpečnost

Dle advokátní kanceláře Toman & Partneři je právní úprava kybernetické bezpečnosti v České republice na vysoké úrovni. Vzhledem k chybějícímu nastavení posouzení rizikovosti dodavatelů má však stále své nedostatky, které vytvářejí nejistotu v otázce rozvoje 5G sítí. Operátoři, dodavatelé i zákazníci se tak nacházejí v situaci, která stále nemá jasně daná pravidla. Nová studie advokátní kanceláře nastínila, že klíčová je transparentní diskuze mezi státem, operátory, dodavateli a odbornou veřejností, především však důsledné oddělení politického a právního posouzení činnosti dodavatelů. Řešením by mohlo být primární posuzování dodavatelů na základě převážně technických kritérií při současně zachované mimořádné možnosti státu vyloučit dodavatele na základě politického rozhodnutí. V tomto ohledu se tak vyvažuje zájem na ochraně volné hospodářské soutěže a práv dodavatelů na straně jedné, a zájem na zajištění bezpečnosti státu na straně druhé. Podobný model navrhuje například Německo.

Nezaujatý přístup k bezpečnosti sítí 5G založený na faktech umožní Evropě mít bezpečnější a rychlejší síť páté generace,“ říká Radoslaw Kedzia, viceprezident Huawei pro region střední, východní a severní Evropy. Bezpečnost je neoddělitelnou součástí DNA společnosti Huawei a na její integraci se dbá od samotného návrhu produktu či služby, až po doručení zákazníkům, což potvrzuje i nedávné splnění podmínek celosvětově respektovaného bezpečnostního certifikačního schématu NESAS. „Jsme připraveni podílet se na vývoji bezpečnosti a spolehlivosti 5G sítí v Evropě a přinést Evropanům prosperitu,“ dodává viceprezident technologické společnosti Huawei.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články