fb pixel
Vyhledávání

Větší hrdina než William Wallace: Vynálezce John Logie Baird postavil televizi z krabice a plechovky

Zdroj: profimedia.cz

Když se ve společnosti řekne jméno John Logie Baird, automaticky by se vám měl vybavit skotský vynálezce a vizionář, který před neuvěřitelnými 98 lety dokázal světu předvést přímý přenos živého vysílání v televizi. O dva roky později se mu dokonce povedlo uskutečnit dálkový přenos obrazu mezi Londýnem a New Yorkem, čímž se navždy zapsal na seznam největších Britů v novodobé historii.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 7.2.2022, 23:06

Geniální vynálezce s pověstí podivína

I když John Logie Baird patřil od mládí mezi podivíny, jedna věc se mu nedala upřít. A tou byla jeho neuvěřitelná vynalézavost, kterou projevoval už od svého dětství. Tento rodák ze skotského Helensburghu například ve svých 12 letech dokázal sestavit svůj vlastní telefon. Nesmíme zapomínat na to, že byl rok 1900, takže pro něj muselo být velmi složité jen samotné shánění patřičných součástek. Věda a telekomunikace ho lákaly čím dál tím víc, a proto nastoupil na Královskou technickou kolej v Glasgow, kde získal další patřičné znalosti ve svém oboru. Jeho snem bylo přijít s něčím revolučním, co tu ještě nebylo.

Po studiích se rozhodl začít podnikat. Nebylo to tak úplně v oboru, protože prodával čistidlo na boty nebo například tepelné vložky do bot. Tím bohužel díru do světa neudělal, a tak ho napadlo vyrazit do světa. Odjel na Trinidad, kde na malé vesnici založil jednoduchou výrobnu na zavařeniny. Ani v tomto oboru bohužel nenašel uspokojení a ani žádné zisky, a tak se vrátil zpátky do Skotska.

S podlomeným zdravím a za podpory rodiny se rozhodl, že svou energii bude opět věnovat vědě a technice, konkrétně sestrojení televizoru. První prototyp televize byl vyroben z bedny od čaje, plechovky od sušenek a motoru, který poháněl Nipkowův kotouč, s nímž se poprvé setkal při studiích. Postupně zkoušel, co všechno se mu podaří skrz televizor zobrazit. Začal s maltézským křížem, pak pokračoval s břichomluveckou loutkou, a nakonec dokázal zobrazit i lidskou tvář. V lednu 1926 zažádal o licenci na pokusné vysílání, které v srpnu získal. Poté ho napadlo založit akciovou společnost na přenášení obrazů drátem telegrafního vedení. Na základě svých znalostí dokázal sestavit i noctovizor, jímž snímal obrazy v tmavé místnosti s využitím infračerveného záření, a tím pádem mohl vysílat i bezdrátově. V únoru roku 1927 už dokázal posílat signálem obraz přes oceán a o 3 roky později už posílal informace přes oceán pětkrát týdně, což bylo na svou dobu něco neuvěřitelného.

Tato televizní revoluce mu otevírala neustále nové a nové možnosti. Ve svém studiu připravoval první hrané divadlo, a dokonce zkonstruoval i první přenosový vůz v historii. I když se mohlo zdát, že bude Bairdova firma navždy na světě jediná, tak se mu objevila konkurence v podobě americké společnosti EMI. V roce 1936 navíc spustila vysílání BBC. Když byla v roce 1937 ukončena s Bairdem veškerá spolupráce, rozhodl se, že začne testovat barevné vysílání. A v srpnu 1944 představil první barevnou obrazovku.

14. června roku 1946 zemřel v Bexhill-on-Sea v Anglii na mrtvici. Jeho vynálezy jsou tu s námi však dodnes. John Logie Baird vynalezl jeden z největších vynálezů v historii 20. století a na jeho znalostech pak stavěli jeho následovníci. Není se čemu divit, že se v roce 2002 umístil na 44. místě v žebříčku 100 největších Britů historie. Navíc je považován za jednu z největších osobností Skotska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články