Porušujete karanténu? Policie na vás dohlédne
I když vláda podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) pořizovala loni touto dobou respirátory i za 777 korun za kus, tak vy občané jste tou dobou dělali mnohem horší věci. A to například takové, že jste někteří z vás nedodržovali státem nařízenou karanténu nebo izolaci, i když vám zavolal někdo z hygieny. Váš pohyb je snadno zaznamenatelný díky vašemu placení kartou v supermarketu nebo skrze zapnuté polohové služby na vašem mobilním telefonu, což si mnoho z vás neuvědomuje. Nově bude všechno úplně jinak, jak oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání vlády. Policie totiž bude dostávat od krajských hygienických stanic seznamy osob v karanténě a izolaci, a následně dohlížet na to, jestli jste doma.
Intenzivními kontrolami nakažených budou ovšem policisté riskovat svoje zdraví. Takže doufejme, že je nechá Ministerstvo vnitra alespoň naočkovat. Hamáček na tiskové konferenci dodal, že je šíření nakažlivé nemoci trestným činem. V loňském roce jsme například zaznamenali případ nakažené Renaty Gažové, která jela pro matku do nemocnice, navštívila obchod a pak jela taxíkem. Za to si nakonec od soudu odnesla tříletou podmínku, nicméně soud tehdy zohlednil fakt, že nikoho nenakazila. Tresty za porušování karantény mohou být postihovány za určitých okolností mnohem přísněji. Někdy mohou být posuzovány jako těžká újma na zdraví nebo pokus o vraždu.
Na kontroly občanů v izolaci je ze strany hygieny vyčleněno cca 400 zaměstnanců, sdělil Hamáček. Těm budou při ruce stovky policistů. Tyto skupiny budou následně kontrolovat, jestli se pohybujete mimo bydliště, nebo jestli se nacházíte tam, kde být máte. Jak to bude fungovat v případě, že se izolujete v cizím bytě, kde nemáte nahlášené trvalé bydliště, nevíme. Něco takového bylo v plánu už na jaře, jenže zde vznikl problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů, jemuž řešení trvalo rok.
Pokud se izolaci vyhýbáte kvůli výpadku příjmů, nezapomínejte, že můžete dostat náhradu mzdy nebo platu ve výši až 370 korun za den po dobu 14 dnů. Částka však nesmí přesáhnout 90 % průměrného výdělku.
A proč vlastně chce stát aktivněji dohlížet na osoby v karanténě? Podle Blatného se dodržováním karantén a izolací výrazně pomůže urychlit zrušení plošných opatření, která jsou, jak všichni víme, už v podstatě nekonečná. Neustálé prodlužování nouzového stavu a čím dál hloupější zákazy nikomu neprospívají. Na jedné straně nám vláda zakazuje sportovat a procházet se mimo okres, a na druhé straně nám předseda vlády ve videu vypráví, že bychom měli zhubnout, protože se tím ochráníme před zdravotními komplikacemi v souvislosti s covidem-19.
Pokud se chcete vyhnout karanténě, tak doporučujeme vakcínu, protože pokud od vaší druhé dávky vakcíny uplynuly alespoň dva týdny, máte jistotu, že se nenakazíte. Důležité je přitom disponovat certifikátem o očkování.
Takže to máte černé na bílém. Před touto „šlamastikou“ nás spasí jedině hubnutí a dodržování karantény. A těch respirátorů při ceně 777 korun za kus si raději nevšímejte, protože jsme museli jednat, jak tento předražený nákup vysvětlil sám Hamáček. Zajímalo by nás, jestli by něco takového obstálo u soudu nebo při policejní kontrole nám nebo vám.