fb pixel
Vyhledávání

Houstone, máme problém!: Jak to doopravdy bylo s legendární hláškou z Apolla 13?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Apollo 13 není jen legendární vesmírná mise, ale i neméně proslulý hollywoodský film s Tomem Hanksem v titulní roli. Snímek z roku 1995 je kultem, a to především díky nesmrtelné hlášce hlavního hrdiny. Jak to se slavným hlášením ale bylo doopravdy?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 11.4.2021, 12:42

Ostře sledovaná katastrofa

Dobývání kosmu je i dnes velkým tématem, ale ve 20. století, panečku, to byla kolem vesmírného závodu doslova hysterie. Rusko a USA se předháněly v tom, kdo první dostane člověka mimo Zemi a kdo ho postaví na Měsíc. Ve chvíli, kdy byla stran publicity atraktivní prvenství rozdána, zbývalo ale stále mnoho práce a ve vesmíru rozhodně bylo co objevovat. A tak do raketoplánů sedali noví a noví astronauti. Některé mise byly úspěšné, jiné méně. A některé mohly skončit katastrofou. Místo toho se z nich ale vyklubala ukázka hrdinství natolik inspirativní, že o ní byl natočen film. Řeč je pochopitelně o Apollu 13.

Sedmý let z programu Apollo měl za úkol provést třetí výsadek posádky na Měsíci. Velitel James Lovell, pilot velitelského modulu John Swigert a pilot lunárního modulu Fred Haise odstartovali 11. dubna 1970, a nejdřív šlo všechno hladce. Jejich let neměl příliš mnoho mediální pozornosti, neboť v té době už byly výpravy do vesmíru tak časté, až je veřejnost považovala téměř za běžné. Zpočátku šlo všechno hladce; pak ale vybuchla jedna z kyslíkových nádrží a při explozi byl poškozen i servisní modul. Po dvou dnech výpravy tedy velitel Lovell ohlásil zpět na Zem: „Houstone, máme problém,“ čímž začala čtyřdenní snaha vymyslet alespoň trochu nadějný plán, jak trio kosmonautů dostat v pořádku na zem.

Nebo to bylo jinak? Lovellova slavná věta v tomto znění padne ve filmu Apollo 13 z roku 1995. Na motivy skutečných událostí a biografické knihy samotného Lovella snímek s Tomem Hanksem v roli velitele mise natočil Ron Howard. Ale protože Hollywood potřebuje drama, trochu si ono hlášení upravil. Ve skutečnosti věta zněla: „Okey, Houstone, měli jsme tu problém.“ (v originálním znění „Okay Houston, we‘ve had a problem here“ ) a řekl ji Jack Swigert. Lovell ji po něm po chvíli jen zopakoval. Je nicméně třeba uznat, že filmová varianta je pádnější a význam sdělení se nemění, takže se tento prohřešek vůči pravdě Howardovi určitě dá odpustit. Více zajímavostí o filmu Apollo 13 si prohlédněte v následující galerii:

Ron Howard je známý tím, že rád točí… Ne velkofilmy, ale prostě velké filmy. Není náhodou, že kromě Apolla 13 točil například Čistou duši nebo Těžkou váhu. S Tomem Hanksem se poprvé setkal právě při natáčení Apolla 13, zároveň s ním později spolupracoval i na adaptacích románů Dana Browna. Howard má rád teatrálnost, patos, velkou výpravu, mainstream. A přímo miluje archetyp amerického hrdiny. Hanks je zase známým fanouškem vesmírných výprav, a konkrétně programu Apollo. Když měl režisér hotový scénář, herci jej okamžitě poslal a ten takřka obratem roli přijal.

Na výrobě Apolla Howard vůbec nešetřil. Hanks i jeho herečtí kolegové Bill Paxton (hraje Freda Haise), Kevin Bacon (Jack Swigert) a Gary Sinise (ztvárnil Kena Mattinglyho, který měl s Apollem 13 letět původně, ale kvůli nemoci musel být těsně před startem nahrazen Swigertem) podstoupili výcvik na simulátorech ve vesmírném campu amerického Space and Rocket Center, aby si zvykli na práci před kamerou ve stavu beztíže, v němž se pak natáčela značná část filmu. Za odměnu za ochotu a vstřícnost pak Howard hotový snímek nejprve promítl zaměstnancům NASA i původní posádce Apolla 13. Sám režisér tento snímek považuje za svůj nejoblíbenější počin.

Podobné články

Doporučujeme

Další články