Budoucnost Babišovy vlády je ve hvězdách
Věděli jste, že dvě třetiny členů vlády nebyly zvoleny v rámci voleb do Poslanecké sněmovny? Je velmi pravděpodobné, že právě tito lidé by po potenciálním vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše přišli o funkci, jelikož v úterý odpoledne KSČM vypověděla dohodu o toleranci menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Vzhledem k tomu, že máme půl roku do voleb, jedná se o velmi prekérní situaci pro všechny zúčastněné. A proč se tak vůbec stalo? Komunisté totiž Babišovu vládu nedrží při životě jen tak „zadarmo“, ale za oplátku po něm chtějí prosadit některé svoje výmysly. Jedním z těchto výmyslů bylo například vytvoření státní komerční banky, dalším z nich zase uzákonění 5 týdnů dovolené pro zaměstnance. Ale vypadá to, že do těchto kroků se menšinové vládě nechce. Vytvořit během půl roku státní banku, která by byla zaměřena na úvěrování samospráv a firem, by podle všeho ani nebylo možné.
A tak se komunisté rozhodli dát sbohem Babišově vládě a pracovat tak, jak je v souladu s jejich politickým programem. „Budeme hlasovat podle toho, co je předloženo, nikoliv podle toho, kdo to předložil. Znamená to, že návrhy, které budou v souladu s naším politickým programem, budeme podporovat, ať je předloží hnutí ANO, nebo jiná politická strana,“ prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.
Nicméně sám Babiš je přesvědčen o tom, že rozhodnutí komunistů nebude mít vliv na schvalování zákonů ve sněmovně. V případě potřeby prý totiž bude hnutí ANO a ČSSD hledat podporu u jiných stran. Babiš má navíc jistotu v tom, že obavy z „neřízeného“ chování prezidenta Miloše Zemana zabrání opozici k vyslovení nedůvěry jeho vlády. Kdyby se doopravdy nějaká strana rozhodla vyslovit nedůvěru vládě, mohla by se opakovat situace z roku 2009, kdy byla v květnu téhož roku prostřednictvím tehdejšího prezidenta Václava Klause jmenována úřednická vláda Jana Fischera. Ta nahradila vládu Mirka Topolánka. Tato vláda fungovala až do podzimu 2009, kdy proběhly volby do Poslanecké sněmovny.
V případě rozpuštění vlády by tedy přešla moc na prezidenta Miloše Zemana. Někteří šéfové opozičních stran si pro změnu myslí, že by mnohem rozumnější bylo rozpustit sněmovnu, než vyslovit nedůvěru vládě. „Neznamená to přehození těžiště moci na prezidenta, ale do rukou občanů,“ řekl pro iDNES Ivan Bartoš (Piráti). V případě pádu vlády by totiž mohl Zeman jmenovat premiéra a vládu, která by vládla až do voleb v demisi, což by se našemu prezidentovi mohlo ještě víc hodit. A to například při schvalování očkovacích vakcín z Ruska a Číny nebo pro domluvení „vhodného“ kandidáta, jenž by nám dostavěl Dukovany.
Při pohledu na současný stav by si člověk řekl, že to opozice nemá vůbec lehké, obzvláště když je předčasné volby prakticky nemožné vyhlásit a uspořádat. Jednou z teorií je, že se Babiš chce zbavit odpovědnosti za nezvládnutou pandemii a dočasným zmizením z vlády se připravit na podzimní volby a mezitím poukazovat na nedostatky dočasné vlády. V této zemi je možné úplně všechno.