Žili ve stejném městě, pravděpodobně se i setkali. Oba byli muslimové, každý však vyznával jinou větev islámu. Oba dva pobývali v Paříži. Jeden z nich vydával Židům íránské pasy, druhý potvrzení, že jsou muslimové. Řeč je o íránském diplomatovi Abdolovi Hosejn Sardárím a alžírském imámovi Velké mešity v Paříži Si Kaddour Benghabritovi.
Íránský Schindler
Abdol Hosejn Sardárí se narodil v Íránu do šlechtické rodiny. Studoval na univerzitě v Ženevě, jako diplomat do Paříže nastoupil v roce 1937. Když v roce 1942 začaly ve Francii platit rasové zákony na všech frontách, měl Sardárí klid, jelikož dle Hitlerovy teorie byli Íránci čistokrevní Árijci. Tohoto postavení šlechetný Sardárí využil ve prospěch Židů, kteří se nyní stali terčem pronásledování. Když se ambasáda přesunuje do Vichy, povede se mu vzít s sebou zásobu prázdných pasů. Začal je vydávat íránským Židům. Ti měli často své předky ve starověké Persii, žili však v Rusku a za bolševické revoluce emigrovali do Francie. Pas je jakožto občany neutrálního státu chránil před deportací. Postupem času přicházeli s prosbou o pomoc i Židé neíránští. Sardárí jim všem vyhověl, rozdal takto více než 500 pasů.
Bílý imám
Si Kaddour Benghabrit se narodil v Alžíru. Dostal typické náboženské vzdělání – chodil do madrasy (náboženská škola), studoval a učil se zpaměti Korán a arabštinu, ale také to byl milovník Francie (můžeme říct frankofil) a hlásil se k mission civilisatrice – „civilizující mise“, koncept šíření civilizace francouzským jazykem a kulturou. Roku 1926 je dokončena Velká mešita Paříže a Benghabrit se stává hlavním imámem a rektorem. Za okupace vydal stovky potvrzení Židům, že jsou muslimové, včetně falešného muslimského jména. Zachránil tak život nejen jim, ale i partyzánům, kteří se dozvěděli o jeho nebojácnosti a požádali imáma o azyl. Ten je v mešitě ochotně schoval.
Spravedlivý mezi národy
Zásluhy obou mužů nezůstaly bez odezvy. Od roku 1963 dává Izrael těm, kteří zachránili židovské spoluobčany před perzekucí titul Spravedlivý mezi národy. Si Kaddour tento titul nedostal, Sardárí ano. Sardárí své činy komentoval slovy: „Pomoc íránským občanům byla mou povinností jakožto diplomata, zachránění neíránských občanů bylo povinností lidskou.“ Si Kaddour obdržel Řád čestné legie, na titul Spravedlivý mezi národy byl zatím jen navrhnut. Je také zajímavé připomenout Albánii, kde vládlo (a stále vládne) pravidlo besa – což znamená slib, ze kterého vyplývá i tradiční pohostinnost. Albánský premiér za druhé světové války Edi Rama řekl: „Ať všechny židovské děti žijí a spí doma s muslimskými, ať jedí stejné jídlo a žijí jako jedna rodina.“ Albánie je také jedinou zemí, která měla po válce více židovských obyvatel než před ní.
ZDROJE:
https://en.wikipedia.org/wiki/Righteous_Among_the_Nations
https://www.israel.cz/lang_cs/aktualita/10/6584/
https://www.islamonline.sk/2016/08/vite-ze-muslimove-prispeli-k-zachrane-evropskych-zidu-pred-holocaustem-prectete-si-jejich-pribeh/
https://en.wikipedia.org/wiki/Abdol_Hossein_Sardari
https://en.wikipedia.org/wiki/Si_Kaddour_Benghabrit