fb pixel
Vyhledávání

Největší ostuda české armády aneb Jak fabie vyřadila čtyři obrněné transportéry na tři roky

Zdroj: Profimedia

Stálo to 95 milionů a tři roky oprav. Řeč je samozřejmě o neuvěřitelné srážce skupiny obrněných vozidel Pandur s obyčejnou fabií, ke které došlo v listopadu 2016 nedaleko města Tábor. Výsledkem srážky bylo 10 zraněných osob a škoda ve výši neskutečných 95 milionů korun. Za vše mohly nedostatečné rozestupy mezi vozidly.

Martin Miko
Martin Miko 30.3.2022, 17:21

Srážka pandurů za 95 milionů

Vzpomínáte si na „legendární“ dopravní nehodu skupiny obrněných vozidel Pandur společně s jednou obyčejnou Škodou Fabií, která zapříčinila škodu v neuvěřitelné výši 95 milionů korun? Stalo se tak v listopadu 2016 nedaleko města Tábor. Podle zjištění serveru iRozhlas.cz se tehdy ukázalo, že když se 5 pandurů 42. mechanizovaného praporu vracelo zpět z vojenského cvičení, jela před nimi civilní škodovka, která při reakci na překážku na silnici začala brzdit. Pětičlenná kolona obrněných vozidel však nestihla na prudké zabrždění rychle zareagovat, což způsobilo postupný náraz všech pandurů do sebe.

Výsledkem nehody bylo lehké poranění osmi vojáků a dvou civilistů, tedy řidičky fábie a její dcery. Nikomu se naštěstí nestalo nic vážného, jenže to se nedá říct o pandurech. Jeden z nich odnesl jen lehké poškození, jež se dalo ihned opravit, jenže ty ostatní čtyři na tom byly značně hůř. Ty byly totiž deformovány v různém rozsahu a předpokládaný termín ukončení oprav byl odhadován na konec roku 2019. Kromě oprav se totiž počítalo i s takzvanou defektací, což je činnost, která zahrnuje odbornou prohlídku poškozených dílů a podrobné zdokumentování těch opravovaných.

A proč to vůbec mělo trvat tak dlouhou dobu? Podle tehdejší tiskové mluvčí Armády ČR Vlastimily Cyprisové bylo vše dáno smluvními lhůtami s externím dodavatelem, který zajišťoval opravu této techniky. Vše záviselo i na dostupnosti dílů a kapacitách opravárenského průmyslu. Deformované pandury se staly okamžitě předmětem všech českých médií a v lidech tato událost způsobila výsměch a pohoršení. Jak je možné, že obyčejná fábie dokázala „zneškodnit“ 5 obrněných armádních vozů? Ptali se občané i novináři. Přitom fábie si z nehody odnesla jen poničené plechy a odhad škody ve výši kolem 50 tisíc korun. To byl oproti 95 milionům šílený rozdíl. Při vyšetřování se navíc ukázala vina na straně tří vojáků, kteří nedodrželi bezpečnou vzdálenost mezi bojovými vozidly, za což si každý vysloužil pokutu ve výši dvou tisíc korun.

Armáda upozorňovala na to, že případná ztráta čtyř pandurů nijak chod ani obranyschopnost našich bojových složek neohrozí. V současné době totiž máme ve výzbroji 107 akceschopných pandurů, které jsou uzpůsobené pro různé typy akcí. Veškerá obrněná vozidla jsou navíc obojživelná.

V listopadu 2021 se Armáda České republiky rozhodla na svém FB zveřejnit video, ve kterém obrněný pandur zničil starou fábii, čímž se rozhodla připomenout 5 let od této nešťastné události. Toto takzvané „střetnutí u Tábora“ neudělalo naší armádě příliš dobrou pověst, nicméně po letech se na tuto událost už naštěstí zapomnělo a od té doby dělá naše velmi důležitá bezpečnostní složka znovu dobrou pověst nejen u nás, ale i ve světě.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pandur_II

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pandury-fabie-nehoda.A180418_161950_domaci_hell

Podobné články

Doporučujeme

Další články