fb pixel
Vyhledávání

Mao Ce-tung: Komunistický vůdce sjednotil Čínu, jeho režim má na svědomí více lidí než nacismus

Mao Ce-tung
Zdroj: Wikimedia Commons/Orihara1 , CC BY-SA 4.0

Když se řekne nejhorší diktátor, většinu lidí napadne Adolf Hitler. Mao Ce-tung jej však překonal ve všem. Pojďme se podívat na příběh diktátora, který je stále uctíván.

Václav Adamus
Václav Adamus 4.4.2022, 02:49

Narodil se ve vesnici Šao-šan. Ačkoliv oficiální propaganda hovoří o nezměrné chudobě Maovy rodiny, opak byl pravdou. Rodina nouzí netrpěla. Byli to rolníci a patřila jim také velká část půdy. Jeho maminka byla zbožná buddhistka, a chtěla, aby i syn šel stejnou cestou. Když to však zkusil, pochopili, že to není to pravé pro něj. Většina jeho sourozenců zemřela v útlém věku (stejně jako Hitlerovi sourozenci). Psychologové říkají, že děti, které přežijí své sourozence, mohou mít pocit jisté vyvolenosti. Něco takového zřejmě postihlo Maa i Hitlera. Se svým otcem neměl nejspíš dobré vztahy (později řekl novináři E. Snowmanovi, že to byl první kapitalista, proti kterému bojoval).

Vyrůstal v císařské Číně – byla zde nesvoboda, lidé byli vlastnictvím císaře. Jako znamení podřízenosti museli nosit dlouhý spletený cop, někteří se jej snažili schovávat pod čepici. Mao vzpomíná, že rané dětství prožil hlavně u prarodičů. Jako malý byl velice nadaný – učil se zpaměti konfuciánské texty. Na jaře roku 1911 se vydal na voze taženém volem na cestu do Čang-ša, hlavního města provincie, aby zde studoval střední školu. Otevírá se mu nový svět, dosud znal jen pole a knihy, které měl vesnický učitel. Zde se mu otvírá kulturní život. Během 6 měsíců je Mandžuská dynastie svržena, Mao se přidává k republikánské armádě. Roku 1912 se stává Sunjatsen prvním prezidentem Číny. Následujících šest let se připravuje na nové střední škole západního typu na roli učitele. Čína však není sjednocená, ačkoliv formálně vznikla republikánská vláda, tak většinu území ovládají různí vojenští diktátoři. Mao poté získává místo v knihovně pekingské univerzity. Jestli předtím prožil intelektuální obrodu, nyní se jedná o myšlenkový třesk (později říká, že Peking byl jako tavicí kotle, kde byli všichni přetaveni) – začal zkoumat ismy – anarchismus, liberalismus, komunismus. Vše vrcholí hnutím čtvrtého května – požadujícím práva jako na Západě a sociální jistoty. Hnutí je potlačeno, ale stane se zárodkem západního myšlení v Číně.

Rudý Mao

Z myšlenek, které v Pekingu poznal, se mu nejvíce zamlouval komunismus. Ve francouzské koncesi v Šanghaji došlo roku 1921 k založení Komunistické strany Číny. Vůdcem se ale ještě nestal. Vrátil se do Čang-ša a oženil se. Touto dobou také umírá Sunjatsen a je nahrazen Čankajškem. Od svržení dynastie už uběhlo pár let, a podobně jako po sametové revoluci u nás, tak i v Číně se myšlenky začaly štěpit a rozdělovat. Čankajšek začíná s pronásledováním komunistů – svých bývalých spojenců, pořádá na ně doslova hony. Stovky jich jsou v Šanghaji zatčeny a popraveny. Teror dorazí i do Čang-ša, hlavy místních komunistů jsou nabodnuty na kůly. Maova však chybí.

Dlouhý pochod

Maovi nezbývá, než vést partyzánskou válku. Vyráží na venkov a odtud do hor. Vytvoří armádu, kterou Čína ještě nepoznala. A to nejen svou mocí, ale i založením. Vojáci musí být dobrovolníci, důstojníci nesmí vojáky bít, od rolníků se nesmí brát nic jiného než sladké brambory, za ostatní je třeba zaplatit. Čankajškovy jednotky je však obklíčí, nezbývá jim, než se vydat na ústup. Tento manévr vejde do komunistických dějin jako důležitý prvek propagandy a bude později legitimovat Maa jako vůdce strany. Přesun trval od roku 1934 do roku 1935, během něj probíhaly boje komunistů s nacionalisty. Odhaduje se, že se jej zúčastnilo 100 tisíc vojáků, přežila však jen hrstka, něco kolem 7 tisíc.

Velký kormidelník

Čankajškova politika podlézání Japonsku vyvolávala v zemi protesty. To se mu odvděčí invazí, která jej donutí opětovně se spojit s komunisty. Nastává masakr ve městě Nanking, kde Japonci brutálně povraždí 300 tisíc lidí, většinou civilistů. Lidé utíkají, utíká i Čankajšek. V létě 1946 znovu Čína směřovala k občanské válce. Po lítých bojích se mu nakonec povedlo vyhnat Čankajška na Tchaj-wan. 1. října 1949 Mao vyhlašuje Čínskou lidovou republiku.

Velký skok vpřed

Mao si vytvořil vlastní unikátní styl komunismu, jakousi čínskou cestu, v níž kombinuje konfuciánství a komunismus. Začal tvořit vlastní kult osobnosti. Roku 1958 se definitivně rozejde se sovětskou hospodářskou politikou a začne budovat vlastní cestu k prosperitě. Vyhlašuje kampaň Velký skok vpřed, která má Čínu vynést mezi vyspělé státy světa. Místo toho však způsobí masivní hladomor, kterému padne za oběť až 45 milionů lidí. Jednalo se o reformu zemědělství a výroby. Například se do jednoho důlku zasadilo několik semen. Podle marxismu, jenž se opíral o darwinismus a operoval se soubojem protikladů, by tak měly vyrůst jen ty nejlepší a nejsilnější rostliny. Opak byl pravdou – většinou se neurodilo nic. Jsou případy, že lidé z hladu jedli i hlínu. Dále nechal v amatérsky postavených pecích tavit hrnce a všechno, co rolníci měli z kovu – jíst se odteď bude v komunitních jídelnách, hrnce se přetaví na ocel, kterou zem tolik potřebuje. Z domácích pecí vznikaly zmetky dobré leda na vyhození.

Kulturní revoluce

Jednalo se o kampaň rozpoutanou mezi lety 1966 –1969. Byl to velice chytrý tah, který potvrzuje Maa coby vynikajícího stratéga. Začal ve straně ztrácet vliv a viděl, že je stále více kritizován. Kampaň byla naměřena proti starému myšlení – jednoduše svedl své chyby na autority a namířil hněv mládeže na své nepřátele.

Mao umírá v 82 letech. Počet jeho obětí se odhaduje na 78 milionů, překonal tak Adolfa Hitlera. Co se týče jeho soukromého života, tak to byl milovník žen a knih – měl velkou postel, kde se mu vešlo obojí. Byl silný kuřák a nečistil si zuby, jen si je vyplachoval zeleným čajem. Také miloval plavání.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mao_Ce-tung

Mao: Čínský příběh (dokumentární série, 2006)

https://en.wikipedia.org/wiki/Mao_Zedong%27s_cult_of_personality

https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_Communist_Party

Podobné články

Doporučujeme

Další články