fb pixel
Vyhledávání

Slovenské devadesátky: Milan Holáń alias Gorila ovládl město Žilina. Nakonec jej odstranil Čistič

Mikuláš Černák
Zdroj: Profimedia

Byl malým mafiánem v malém městě. Z vesnického bitkaře se stal lokálním, obávaným bossem. Jeho příběh je však nejvíc zajímavý tím, jak dlouho odolával atentátům. Jeho štěstí však netrvalo napořád.

Václav Adamus
Václav Adamus 20.5.2022, 20:39

Nedomyšlená amnestie

Amnestie. Slovo, které pohladí srdce každého mukla. Je zajímavé se na tento fenomén podívat jako na politický nástroj. Amnestie je pevně svázána s pádem a začátkem nového režimu. Tak například komunisté svou amnestii provedli 19. června 1948. Komunisté brali předcházející režim jako zločinný, a tudíž i odsouzené jako oběti systému. Není třeba dodávat, že mnoho z amnestovaných vězňů našlo své uplatnění v StB (byli snadno vydíratelní a když bylo třeba, šlo se jich jednoduše zbavit). Stejně tomu bylo po sametové revoluci v roce 1989. Na Nový rok 1990 byla vyhlášena amnestie, kterou podepsal prezident Václav Havel. Dlužno podotknout, že komunistický režim skutečně zločinný byl a pokud bylo jeho soudnictví označeno za zpolitizované, musela být také část vězňů propuštěna (těžcí vrazi za mřížemi zůstali, vzpomeňme na vzpouru ve věznici Leopoldov). Společnost však nebyla na takový nárůst kriminality připravena, ani bezpečnostní složky ne. Právě zde se dostáváme k osobě Milana Holáńa, kterého se zmíněná amnestie týkala.

Malý boss z malého města

Bylo propuštěno okolo 20 tisíc kriminálníků. Mezi nimi byl i Milan Holáń, nikterak velký kriminálník, obyčejný vesnický bitkař, který se pobil snad na každé diskotéce v okolí jeho rodné obce. Ta se jmenuje Kysucký Lieskovec, leží v Kysuckém kraji. Po amnestii a celkově v 90. letech u nás začal bujet organizovaný zločin – malí kriminálníci si uvědomili, v jakém rozkladu je policie, a začali vzájemně spolupracovat. To byl také případ Holáńa. Podle kriminalistů své vůdcovské vlohy rozvíjel již ve vězení. Velmi rychle zjistil, že když se bude snažit, ovládne oblast Kysúc a Žiliny. Obklopil se lidmi z mládí a těmi, které potkal v kriminále. Začali chodit po podnicích, kde majitelům „vysvětlil“, že přišla nová doba, a že je třeba platit. Takto se snažili vybírat peníze po celém Kysuckém kraji. Jako všichni i oni svou trestnou činnost vydávali za aktivitu pod soukromou bezpečnostní službou (SBS) s názvem Gorila, což byla také Holáńova přezdívka. Tu vedl jeho bratr Peter, on se v té době věnoval podvodům s DPH (na Slovensku nazývané fakturanstvo). Jeho působnost byla od Kysuckého Nového Mesta až do Čadce. Žilinu však zatím neovládl, brousil si na ni zuby. Z tohoto města se zatím stalo jedno z nejnebezpečnějších na Slovensku. Člověk si při zprávách o explozích, které tady v jistou dobu probíhaly takřka denně, mohl myslet, že se mluví o nějakém afghánském městě. Často byli zabiti nevinní lidé, vyhodili do vzduchu dokonce policistu, krom toho si zde vyřizovali účty mafiáni střelbou.

Holáńovi a jeho skupině přálo štěstí. Petra Kalanyho, který byl boss Žiliny a okolí, zastřelili při cestě z fotbalového zápasu domů, kam již nedošel. Vraždu nejspíš nenařídil Holáń, měli spolu dohody o vlivu. To však znamenalo jedinou věc – Žilina se dostala pod vedení Gorily, tedy Milana Holáńa a jeho skupiny. Podniky, které vydírala Kalanyho skupina nyní platily Holáńovi. To, že Holáń nebyl ten, kdo na svého předchůdce naplánoval hit (vraždu) se ukázalo záhy. Na likvidační seznam zatím neznámého objednavatele se dostal také on. Bylo na něj spácháno několik atentátů. První byl před restaurací Anita v Brodne blízko Žiliny. Zde jej zachránila náhoda – vyměnil si místo se spolujezdcem a střelci čekali, že bude řídit – byl zastřelen jeho nevinný kamarád. Po celý rok 1997 připomínala Žilina střelnici s jedním živým terčem, a tím byl Milan Holáń. Stříleli na něj dokonce i v jeho rodné vesnici.

Všechny atentáty byly neúspěšné, byl čas na scénu povolat profesionála. Jmenoval se Alojz Kromka, říkali mu však Lojza Čistič. Profesionální zabiják, jenž se před nedávnem vrátil z vězení. Před vraty jej již čekalo auto od Černáka, které jej odvezlo do hotelu Lux v Bánské Bystrici, kde pro něj byla uspořádána oslava na počest jeho propuštění. Nejspíš zde si Černák objednal u Kromka Holáńovu smrt. A tak se také stalo. 25. listopadu 1997 byl Milan Holáń a jeden jeho bodyguard před hotelem Astoria v Žilině zastřelen. Lojza Čistič byl později zadržen, když chtěl přes Česko utéct do Rakouska. Nakonec dostal doživotí, rozsudek nepřijal s chladnou hlavou – muselo na něj skočit pět policistů, aby jej umravnili.

ZDROJE:

trestni-rizeni.com, plus7dni.pluska.sk, idnes.cz

Súmrak bossóv (2017, dokumentární série)

Podobné články

Doporučujeme

Další články