Róbert Lališ nebo také Kýbel či Malý pocházel z bratislavské čtvrti Dúbravka, narodil se 24. dubna 1964. Se svým bratrem vyrůstal jako obyčejný chlapec ze sídliště. Není ani velkého vzrůstu, nebudí respekt postavou tak jako například Mikuláš Černák. On sám má dvě děti s dvěma ženami. Navzdory svému nedostatečnému formálnímu vzdělání je mimořádně inteligentním a sečtělým člověkem. Věnoval se samostudiu a nejvíc jej zajímala historie.
Bossem Sýkorek
Příběh jeho „kariéry“ začíná v přelomovém roce 1997. Tedy přelomovém hlavně pro slovenskou mafii. Černák se vzdává policii a boss druhého největšího gangu Miroslav Sýkora je zastřelen. Jeho kariéra začíná v gangu Miroslava Sýkory (zvaném někdy také Sýkorovci nebo Sýkorky). Má vysoké postavení, je pravou rukou bosse Sýkory. Po jeho smrti je to právě on, kdo přebírá celý gang (který by se vlastně měl jmenovat Lališovci). Celou skupinu zreorganizoval a zavedl nová, přísná pravidla. Policie tuto skupinu označila za nejpropracovanější a také s nejlépe vytvořenou strukturou. Skupinu rozdělil teritoriálně, velmi významnou roli hrál fakt, že se členové jednotlivých teritoriálních odboček spolu neznali a nemohli tak v případě zatčení skupinu ohrozit. Stejně je organizovaná také al-Káida. Celá skupina začala působit jakoby z pozadí – pořád zde byli, ale již nebyli vidět, nejtvrdší metody vybírání výpalného se již nepoužívaly. To neznamená, že se skupina nedopouštěla vražd. Gang vedl pevnou rukou – každý měl vymezené pole své působnosti, kam až může zajít ochranka, černý výjezd (když si zahráli na policii), biletáři. Když někdo pravidla překročil, následoval trest, pokud nebylo zbytí tak i nejvyšší, o takových členech gangu Lališ říkával: „Nebyl to dobrý mariňák.“ Jejich hlavními teritorii byla Bratislava, Senec a Záhoří. Gang měl vlastní vražedné komando, které vedl sám Lališ. Jeden ze členů měl být také profesionální zabiják podsvětí Jozef Roháč, o němž jsme psali zde. Nájemné vraždy byly jednou z forem jejich výdělku.
Než skupinu přebral, musel zabít svého konkurenta. Sýkoru měl zabít Križanovič alias Duran, člen jeho vlastního gangu, který si brousil zuby na vedoucí pozici v klanu. Touto vraždou se bezostyšně chlubil v podsvětí, taktéž přímo před bossem bossů Mikulášem Černákem. Ten se po úvaze rozhodl, že se přikloní raději k Lališovi a všechno mu řekl. Duran vyletí do vzduchu i se svým autem. Lališ už nemá konkurenta, ba co víc, má požehnání bosse Mikiho (přezdívka Černáka). Z této doby pochází také historka, kdy jiný mafián Ondrejčák ze skupiny Sýkorovci popichoval v baru jiného bosse Takáče. Nutno dodat, že ten byl Rom a Ondrejčák byl neonacista (tuto symboliku začlenil do svého později vzniklého gangu). Vše eskalovalo tak, že Ondrejčák alias Piťo skončil svázaný v kufru Takáče. To pro Piťa znamenalo jediné – konec. Nakonec jej uprosil a Takáč mu dal „amnestii“– jak se ve zločineckém gangu říká, když se nad někým slitujete. Piťo však nezapomněl na ponížení, které musel zažít. Byl to právě on, kdo Takáče zabil, nejspíš na rozkaz Lališe.
Jméno Róbert Lališ obyvatelům Bratislavy nic neříkalo. Na rozdíl od svého předchůdce nebo exhibicionisty Černáka, který se ukazoval rád se svými tygry, se snažil zůstat ve skrytu a v pozadí vše řídit. Často se uchyloval do zahraničí. Měl základnu v Praze i v Brně. Byl mimořádně paranoidním člověkem, lišil se od ostatních mafiánů tím, že se kvůli bezpečnosti přesunoval v obyčejných autech, jako je felicie. Od roku 1998 byl v permanentním kontaktu s tajnou službou SIS. V roce 2010 však začíná jeho pád. Jeden člen senecké frakce se rozhodl jít vypovídat na policii, kde prozradil fungování a strukturu celé skupiny. Měl strach o život – byl obviňován z krádeže části výpalného. V roce 2012 začalo zatýkání a senecká frakce přestala existovat. Nakonec je zatčen sám Lališ a 20. dubna 2017 je odsouzen na doživotí.
ZDROJE:
wikipedia, plus7dni.pluska.sk
Súmrak bossov (2017, dokumentární série)