Roswellský incident
Zájem široké veřejnosti o neidentifikované létající objekty neboli UFO se začal masivně rozrůstat zejména ve 40. letech 20. století. Tento zájem byl posílen rovněž okolnostmi studené války a vesmírného soupeření Západu a Východu, stejně tak „úsvitem“ atomového věku.
Právě tyto aspekty zapříčinily, že mnoho obyvatel zejména Spojených států amerických začalo obracet svou pozornost k obloze a nebeským úkazům. Středobodem pozornosti se pak stalo například městečko Roswell, ležící poblíž řeky Pecos na jihovýchodě Nového Mexika, které bylo magnetem pro všechny obdivovatele UFO.
Proč? Kvůli událostem z počátku července 1947, kdy předák ranče W. W. Brazel našel zvláštní lesklý materiál roztroušený po části jeho pozemku. Nalezený materiál pohotově předal šerifovi, který jej předal úřadům na nedaleké letecké základně.
Odpověď letectva
8. července pak představitelé letectva oznámili, že našli trosky „létajícího disku“. Místní noviny umístily tento příběh na svou titulní stranu, čímž uvedly do pohybu značnou vlnu zájmu o událostech v Roswellu.
Letectvo však velice brzy po tomto incidentu vzalo svůj příběh o létajícím disku zpět, a to s tím, že trosky byly pouze sestřeleným meteorologickým balónem. Kromě zarytých věřících v UFO, tzv. „ufologů“, veřejný zájem o „Roswellský incident“ pomalu vyhasínal až do konce 70. let. Tehdy se objevila tvrzení, že si armáda příběh o meteorologických balónech vymyslela, aby zakryla „skutečnost“.
Ti, kteří této konspirační teorii věřili, tvrdili, že úředníci ve skutečnosti získali několik mimozemských těl z havarované kosmické lodi, která byla tou dobou uložena v tajemné a utajované oblasti Area 51 v Nevadě. Ve snaze shodit ze stolu tato podezření vydalo letectvo v roce 1994 1000stránkovou zprávu, v níž mimo jiné uvádělo, že havarovaný objekt byl ve skutečnosti vysokohorský meteorologický balón vypuštěný z nedalekého zkušebního stanoviště raket v rámci tajného experimentu zaměřeného na monitorování atmosféry.
Balón a figuríny
Balón měl jednoduše skrz monitoring atmosféry odhalovat sovětské jaderné testy. 24. června, týden před extravagantními oslavami 50. výročí incidentu, vydalo letectvo další zprávu na stejné kontroverzní téma. Dokument s názvem „Roswellská zpráva, případ uzavřen“ definitivně potvrdil, že neexistuje žádný důkaz Pentagonu o tom, že by v oblasti Roswell byla v souvislosti s hlášenými pozorováními UFO nalezena jakákoliv forma života, a že nalezená „těla“ nepatřila mimozemšťanům, ale figurínám používaným při padákových testech v regionu.
Jakékoli naděje, že tato zpráva ukončí kontroverzní a dlouhou debatu, byly marné. Zuřiví a velice aktivní ufologové se totiž ihned pustili do rozboru zprávy a poukazování na nesrovnalosti v ní obsažené. Zejména díky konspiračním teoriím je pak Roswell i nadále oblíbenou turistickou destinací pro všechny nadšence UFO. Městečko Roswell každoročně v červenci pořádá festival setkání s UFO a celoročně vítá návštěvníky ve svém Mezinárodním muzeu a výzkumném centru UFO.
Zdroje: History, Wikipedia