fb pixel
Vyhledávání

Objevení nejslavnější kostry Tyrannosaura rexe: Jedinec nazvaný „Sue“ měřil necelých 13 metrů a vážil kolem 10 tun

Zdroj: Fritz Geller-Grimm - Own work, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=613814

Byl 12. srpen roku 1990, když lovkyně fosilií Susan Hendricks objevila tři obrovské kosti vyčnívající z útesu nedaleko Faith v Jižní Dakotě. Později se ukázalo, že jsou součástí dosud největší kostry Tyrannosaura rexe, která kdy byla objevena. Exemplář byl nazván „Sue“ po své objevitelce, jeho stáří je odhadováno na 65 milionů let.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 12.8.2022, 09:04

Mimořádně zachovalá a téměř kompletní kostra

Jedním z nejzajímavějších aspektů slavného objevu je zejména skutečnost, že kostra Tyrannosaura Sue byla z více než 90 % kompletní a kosti byly mimořádně zachovalé. Společnost Black Hills Institute of Geological Research, která zaměstnávala Susan Hendricks, zaplatila majiteli pozemku Maurice Williamsovi 5 tisíc dolarů za právo vykopat kostru dinosaura.

Ta byla posléze vyčištěna a převezena do sídla společnosti v Hill City. Prezident institutu Peter Larson oznámil plány na vybudování neziskového muzea, které by Sue vystavilo spolu s dalšími fosiliemi z období křídy.

Právní bitva

V roce 1992 začala o Tyrannosaura Sue dlouhá právní bitva. Úřad amerického prokurátora totiž tvrdil, že kosti Sue byly nalezeny na federální půdě, což znamená, že jsou majetkem vlády. Peter Larson kvůli sporům o vlastnictví půdy nakonec skončil ve vězení.

Nakonec bylo zjištěno, že Maurice Williams, zčásti domorodý Američan a člen kmene Siouxů z Cheyenne River, před dvěma dekádami „poskytl“ svůj pozemek kmeni, aby se tak vyhnul placení daní, a proto byl jeho následný prodej práv společnosti Black Hills na vykopání neplatný.

V říjnu roku 1997 koupilo Chicago’s Field Museum kostru Sue ve veřejné aukci v Sotheby’s v New Yorku za 8,36 milionu dolarů. Koupě byla částečně financována společnostmi McDonald’s a Disney.

Sue byla vystavena ve Field Museum v květnu roku 2000. Obrovská kostra, měřící necelých třináct metrů od hlavy až k patě, vysoká 4 metry v bocích, s 900 kilogramovou lebkou a 58 zuby, je vystavena ve speciálních prostorech.

Vědecké poznatky

Kostra Sue ovšem není jen zábavnou atrakcí pro návštěvníky muzea – díky mimořádně zachovalým kostem se podařilo vědcům zjistit mnoho zajímavostí o životě Tyrannosaura rexe.

Mimo jiné se zjistilo, že masožravý dinosaurus měl neuvěřitelný čich, což zapříčinily mimořádně velké čichové bulby. Sue byla navíc první kostrou T. rexe, která byla objevena s lichoběžníkovou kostí, což je zásadní objev, který podpořil teorii vědců, že ptáci jsou druhem žijícího dinosaura.

Konkrétně Tyrannosaurus Sue pak údajně zemřel ve věku 28 až 29 let, což je pro tento rod zatím rekordní údaj. Kostra byla podrobena mnoha výzkumům počítačovými technologiemi, které objevily například četná zahojená zranění. Není ovšem dosud jisté, zda se jednalo o samce nebo samici. Zaživa vážil tento jedinec přibližně 10 tun.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články