Už nebude žádná rudá vlajka
Navzdory svým dramatickým důsledkům vzbudilo ono oznámení u ruského obyvatelstva unaveného měsíci politických intrik, nestability a hroutící se ekonomiky spíše jen pouhé zívnutí a skeptické vtipy. Pro mnoho lidí se totiž Sovětský svaz již rozpadl.
Jednotlivé ruské republiky již vyhlásily nezávislost – za několik dní od zmíněného okamžiku se navíc sešly a vytvořily zakládací smlouvou Společenství nezávislých států. Gorbačovova moc postupně slábla: pokus o státní převrat v srpnu předchozího roku ho navíc již téměř svrhl.
Zánik SSSR
Jelcin naproti tomu pilně plánoval převzetí sovětských zařízení a symbolické „spuštění“ sovětského srpu a kladiva, které mělo být nahrazeno vlajkou Ruska. Dokonce i Gorbačov se zřejmě smířil s nevyhnutelným a vzal si volno ze své stále méně smysluplné práce, aby se vyfotil s rockovou skupinou Scorpion.
Sovětský svaz oficiálně zanikl dne 26. prosince roku 1991 deklarací č. 142-H Nejvyššího sovětu Sovětského svazu, který oficiálně uznal rozpuštění Sovětského svazu jako státu a subjektu mezinárodního práva.
Konec „říše zla“
Deklarace uznala nezávislost dvanácti svazových republik a vytvořila tak již zmíněné Společenství nezávislých států. Michail Gorbačov rezignoval na post prezidenta Sovětského svazu předchozího dne, 25. prosince 1991, čímž tato funkce zanikla.
Zánik Sovětského svazu znamenal i konec studené války. A jak Boris Jelcin „přislíbil“, do Silvestra SSSR skutečně navždy zaniknul. Byl to poměrně krkolomný a nijak nevzrušující konec země, kterou americký prezident Ronald Reagan kdysi nazval jako „říše zla“.
Zdroj: History, Wikipedia