Luftwaffe jako nástroj blitzkriegu
Luftwaffe byla nakonfigurována tak, aby sloužila jako klíčová součást německé bleskové války – smrtící vojenské strategie vyvinuté generálem Heinzem Guderianem. Když německé tankové divize pronikaly hluboko do nepřátelského území, smrtící střemhlavé bombardéry Luftwaffe decimovaly zásobovací a komunikační linie nepřítele a vyvolávaly paniku.
Do vypuknutí druhé světové války v září 1939 měla Luftwaffe operační sílu 1 000 stíhaček a 1 050 bombardérů. Po vypuknutí války nejprve padlo Polsko a poté Dánsko, Norsko, Holandsko, Belgie a Francie. Po kapitulaci Francie obrátilo Německo Luftwaffe proti Británii v naději, že zničí RAF v rámci příprav na plánované německé vylodění.
Bitva o Británii
V proslulé letecké bitvě známé jako bitva o Británii však letci RAF v přesile úspěšně vzdorovali Luftwaffe a spoléhali se na radarovou technologii, své nové, vysoce obratné letouny Spitfire a statečnost letců, včetně těch československých.
Na každé sestřelené britské letadlo připadaly dva zničené německé letouny. Tváří v tvář britskému odporu Hitler změnil strategii v bitvě o Británii, opustil své invazní plány a pokusil se bombardovat Londýn, aby se mu podrobil. V tomto tažení však Luftwaffe bránil nedostatek strategických bombardérů s dlouhým doletem a počátkem roku 1941 skončila bitva o Británii nacistickým neúspěchem.
Úpadek
Británie uštědřila Luftwaffe první porážku. Později téhož roku Hitler nařídil invazi do SSSR, která se po počátečních triumfech změnila v naprostou katastrofu. Zatímco Hitler tvrdošíjně bojoval s houževnatým odporem Ruska, vyčerpaná Luftwaffe tváří v tvář sílícím britským a americkým leteckým útokům neustále ztrácela vzdušnou převahu nad Evropou.
V době invaze v Normandii v Den D v červnu 1944 byla letecká flotila Luftwaffe pouhou kostrou svého dřívějšího já. Po porážce Německa byla Luftwaffe v roce 1946 rozpuštěna. Z období druhé světové války si němečtí piloti nárokují asi 70 tisíc leteckých vítězství, na druhé straně však bylo více než 75 tisíc letounů Luftwaffe zničeno nebo výrazně poškozeno.
Zdroj: History, wikipedia