Výkřik
Ikonický obraz z roku 1893, na němž je zachycena postava na mostě, byl ukraden během pouhých 50 sekund při vloupání 12. února, v den zahájení zimních olympijských her v Lillehammeru v roce 1994. Dvěma zlodějům se podařilo proniknout oknem Národní galerie, přestřihnout drát, který držel obraz na zdi, a zanechat vzkaz s nápisem „Díky za špatné zabezpečení!“.
Několik dní po krádeži norská skupina bojující proti potratům nezávisle na krádeži prohlásila, že by mohla obraz získat zpět, pokud norská televize odvysílá film proti potratům. Tvrzení se však ukázalo jako nepravdivé. Vláda také 3. března obdržela požadavek na výkupné ve výši 1 milionu dolarů, ale odmítla jej zaplatit kvůli nedostatku důkazů, že se jedná o pravý obraz a skutečnou žádost o výkupné.
Nalezení obrazu
Nakonec policie našla v Nittedalu, na předměstí severně od Osla, čtyři kusy rámu obrazu a něco, co mohlo být potenciálně záhadným vzkazem a důkazem, že zloději chtějí jednat o výkupném. Obraz byl nalezen nepoškozený v jednom norském hotelu v Asgardstrandu, přibližně 60 kilometrů od Osla. Nakonec byli v lednu 1996 v souvislosti s krádeží usvědčeni a odsouzeni čtyři muži.
Byl mezi nimi i Paal Enger, který byl v roce 1988 odsouzen za krádež Munchova „Upíra“ v Oslu. Enger byl tentokrát odsouzen k šesti a půl letům vězení. V roce 1999 uprchl během výletu a o 12 dní později byl dopaden v blond paruce a tmavých slunečních brýlích, když si chtěl koupit lístek na vlak do Kodaně.
Edvard Munch
V srpnu 2004 byla spolu s Munchovou „Madonou“ ukradena další verze „Výkřiku“. V souvislosti s touto krádeží byli v květnu 2006 odsouzeni tři muži. V srpnu policie obě díla nalezla s drobnými stopami a natrženími. Další verze „Výkřiku“ zůstala v soukromých rukou a 2. května 2012 byla prodána za 119,9 milionu dolarů v newyorském aukčním domě Sotheby’s.
Norský malíř Edvard Munch byl znám svým emotivním stylem, který se posléze stal významným předchůdcem expresionistického hnutí 20. století. Obraz „Výkřik“ namaloval jako součást své série „Vlys života“, v níž jsou ústředními tématy nemoc, smrt, strach, láska a melancholie. Zemřel v lednu 1944 ve věku 81 let.
Zdroj: History, Wikipedia