fb pixel
Vyhledávání

Poslední let: Pilotka Amelie Earhart se během cesty kolem světa navždy ztratila

Zdroj: By Los Angeles Daily News - https://digital.library.ucla.edu/catalog/ark:/21198/zz0002q0vh, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11384960

Amelie Earhart, slavná americká pilotka, se stala ikonou letectví, ale také záhadou. Její osud, odstartovaný 1. června 1937, kdy se spolu s navigátorem Fredem Noonanem vydala na ambiciózní cestu kolem světa z Miami, je obestřen legendami a otázkami. Jejich plánovaná trasa je měla zavést přes Tichý oceán, ale nakonec zmizeli, a jejich letadlo zůstalo nenalezené.

Martin Miko
Martin Miko 18.3.2024, 13:49

Poprvé letěla ve 23 letech

Kromě toho, že byla známou americkou pilotkou, byla také velmi vzdělanou a oceňovanou ženou v oblasti boje za práva žen. Navíc psala cestopisy a věnovala se novinařině. Amelie Earhart měla navíc velké štěstí, protože pocházela z majetné rodiny, takže si mohla plnit své sny v podobě létání letadlem.

Létání jí bylo osudné, i když ho milovala v podstatě celý život. Americká pilotka Amelie Earhart se poprvé posadila do letadla ve věku 23 let. Během roku se rozhodla, že bude profesionální pilotkou a brala to natolik vážně, že si dokonce pořídila své vlastní letadlo. Šlo o dvouplošník Kinner Alster, který jí doprovázel i u prvního neoficiálního rekordu. Jako první žena v historii totiž vyletěla do výšky neuvěřitelných 4250 metrů. O rok později obdržela pilotní licenci od Mezinárodní letecké federace, stala se tak šestnáctou ženou s touto licencí.

Dne 17. června 1928 se stala první ženou, která přeletěla Atlantik v letadle Fokker F.VIIb/3m, avšak pouze jako spolucestující. V roce 1930 dosáhla dalšího rekordu, když dosáhla rychlosti přibližně 290 kilometrů v hodině. Poté, 20.–21. května 1932, sama přeletěla Atlantský oceán v jednomotorovém letounu Lockheed Vega, aby se stala první ženou, která tento rekord dokázala pokořit samostatně. Po letu, který trval skoro 15 hodin, nakonec přistála v severním Irsku kvůli technickým a povětrnostním problémům. Původně přitom plánovala přistát v Paříži, ale rekord i tak zvládla.

A pak přišel rok 1936 a Amelie začala plánovat cestu kolem světa. Po neúspěšném prvním pokusu se Amelie Earhart a její navigátor Fred Noonan rozhodli vzlétnout podruhé. Tentokrát použili upravený letoun pro dlouhé vzdálenosti, Lockheed L-10E Electra, s doletem až 4000 km. Odstartovali 1. června 1937 z Miami a po mezipřistáních v Jižní Americe, Africe, Indii a jihovýchodní Asii dorazili 29. června do Lae na Nové Guineji. Do té doby uletěli 35 000 kilometrů a zbývalo jim ještě posledních 11 000 km. Dne 2. července se vydali směrem k Howlandovu ostrovu v Tichém oceánu. Asi po 1300 km se však přerušilo rádiové spojení a letadlo se doslova vypařilo společně s posádkou.

V červenci roku 2017 byla v americkém národním archivu nalezena fotografie, která poukázala na to, že pilotka společně s navigátorem pád letadla přežili. Fotografie byla pořízena na Marshallových ostrovech a podle FBI byla pravá. Nicméně fotografie byla objevena v japonském cestopise z roku 1935. Otázkou je, proč nikdo tehdy nezasáhnul. O sedm let dříve byly objeveny kosti a další artefakty, které mohly patři Earhartové a Noonanovi, a to na atolu Nikumaroro, který je součástí souostroví Kiribati. Je možné, že zde žili několik týdnů až měsíců než oba zemřeli. S největší pravděpodobností zemřeli na nedostatek pitné vody, protože na ostrově nebyl žádný pramen ani jiný zdroj.

V roce 1994 byl natočen snímek zachycující příběh Amelie Earhart, který byl uveden v České republice pod názvem Poslední let.

Zdroje informací:

https://www.ameliaearhart.com/

https://www.britannica.com/biography/Amelia-Earhart

https://en.wikipedia.org/wiki/Amelia_Earhart

Podobné články

Doporučujeme

Další články