Nejhorší teroristický útok 90. let
Bombový útok v Oklahoma City byl teroristickým útokem, který se odehrál 19. dubna 1995 v městě Oklahoma City ve státě Oklahoma. Útok se stal kolem 9:03 ráno místního času a měl za cíl federální budovu Alfreda P. Murraha v centru města. Celková bilance byla naprosto šílená - 168 obětí na životech a 853 zraněných, což do 11. září 2001 z něj činilo nejtragičtější teroristický útok na území Spojených států.
A co se vlastně tehdy stalo? Podle oficiální verze za útokem stál 26letý Timothy J. McVeigh, který 19. dubna 1995 v ranních hodinách zaparkoval pronajaté nákladní vozidlo u severní stěny federální budovy. Do nákladního prostoru vozidla dal zhruba 2 300 kilogramů směsi ledku amonného, nitrometanu a dieselového paliva, což byl ekvivalent výbušné síly o rozsahu 1814 kilogramů TNT.
Po bombovém útoku se na místě sjeli desítky policistů, záchranářů a hasičů, kteří ihned začali s vyprošťováním zraněných. Ve stejné chvíli bylo spuštěno i policejní vyšetřování. Speciální tým ATF musel prozkoumat, jestli nejsou na místě další nevybuchlé nálože. Ukázalo se, že na místě činu jsou opravdu dvě nevybuchlé nádrže. Následně se o celé události dozvěděl i prezident Bill Clinton, který o pár hodin později pronesl projev celému národu.
Celou tragédii zaznamenalo nejméně 12 bezpečnostních kamer, které byly následně zkonfiskovány agenty federálního úřadu v rámci bezpečnosti a především kvůli probíhajícímu vyšetřování. Zvláštní je, že nebyly použity u soudu jako důkazní materiál při usvědčování McVeigha při teroristickém činu.
Dvě hodiny po výbuchu byl shodou náhod McVeigh zadržen dálniční policí. Řídil totiž vozidlo bez státní poznávací značky a navíc měl u sebe nezákonně drženou zbraň. Po pár dnech ve vazbě se ke svému činu přiznal a zároveň udal svoje dva komplice, kterými byli Terry Nichols a Michael Fortier. McVeigh byl následně obviněn a odsouzen k trestu smrti. Jeho posledním přáním bylo, aby mu kalifornský dirigent David Woodard vykonal mši prequiem. Tomu se jeho čin nelíbil, ale nakonec svolil. 11. června 2001 byl McVeigh popraven injekcí s jedem. Do žil mu vpíchli látku Pankuronium-bromid, což je jeden ze tří povolených jedů, které se smí používat při popravách odsouzených k smrti. Poté mu vstříkli další látku na zastavení srdce. Jeho komplicové byli odsouzeni na doživotí. Zatímco Nichols si svůj trest odpykává dodnes, tak Fortier byl v roce 2006 propuštěn na svobodu za dobré chování.
Škody, které výbuch způsobil, byly obrovské. Nálož totiž rozervala všech osm pater budovy. Výbuch navíc způsobil zničení 86 automobilů v okolí a na parkovišti vedle budovy. Co se týče počtu mrtvých, tak 160 osob zemřelo uvnitř budovy a dalších 8 v blízkosti výbuchu. Výbuch byl navíc tak silný, že poškodil celkem 300 budov a zranil přes 650 lidí, jak popisuje web History. Celá budova Alfreda P. Murraha musela být později stržena a na její místě je v současné době pomník věnovaný obětem útoku Field of Empty Chairs.
Cílem McVeigha byla pomsta, jak ukázal více než dvacetihodinový výslech od psychiatra Johna R. Smithe. Ukázalo se, že tento bývalý voják byl silně ovlivněn knihami, které se zabývaly krajní pravicí. Navíc ho silně zasáhly události ve Waco, které ho motivovaly k tomuto hrůznému činu.
Náš tip: Další osudy vrahů si můžete pustit i na videu našeho partnerského webu. Další osudy plné zla najdete i na platformě Stream.
Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Oklahoma_City_bombing
https://www.fbi.gov/history/famous-cases/oklahoma-city-bombing
https://www.britannica.com/event/Oklahoma-City-bombing
https://www.okhistory.org/publications/enc/entry?entry=OK026