fb pixel
Vyhledávání

Prezidentova kancléře hnát z Hradu svinským krokem!

Kdo mlčí, ten souhlasí...
Zdroj: Zdroj: Dan Materna/MAFRA/Profimedia.cz. Koláž: Ondřej Karpíšek

Náš zaměstnanec se nám drze směje do očí. Necháme si to líbit?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 11.2.2015, 11:50

Kancléře prezidenta republiky Vratislava Mynáře stíhá skandál za skandálem. Je ve spojení s „kmotry“, kupuje podezřele levné domy, kryje Zemanovu lež o novináři Ferdinandu Peroutkovi… Ale hlavně dlouhodobě a v rozporu se zákonem odmítá zveřejnit výši svého platu. Nejvyšší správní soud přitom opakovaně konstatoval, že platy vysoce postavených zaměstnanců placených z veřejného rozpočtu nelze utajovat. A ke stejnému závěru dospěl i Úřad pro ochranu osobních údajů.

Nejmenovanému pražskému právníkovi z toho neustálého vykrucování došla trpělivost a podal trestní oznámení. Domnívá se, že Mynář mohl svým tajnůstkářstvím spáchat trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. „Hrad není soukromý podnik, ale veřejný úřad,“ řekl Lidovkám.

S tím naprosto souhlasíme. Mynář je placen z kapes nás všech – je náš zaměstnanec. Kdyby zaměstnavatel nesměl vědět, kolik ho jeho najatá pracovní síla každý měsíc stojí, žili bychom v absurdním Kocourkově.

Navíc se nabízejí hned tři vysvětlení, proč mlčí. Posuďte sami, která varianta je horší:

1.

Miloš Zeman, který se rád označuje za levicového politika a „prezidenta spodních deseti milionů“, dal Mynářovi hříšně vysoký plat. Třeba za pomoc při nečisté prezidentské kampani, postavené na lžích. Oba se teď bojí, že až se to provalí, budou za kašpary a podvodníky. Ale to už stejně dávno jsou.

2.

Mynář má vysoký plat jen poměrově – tedy vzhledem k tomu, jakou práci za něj odvádí. Kdyby byla měsíční suma zveřejněna, někdo by se mohl začít ptát: „Fajn, ale co jste za tyhle peníze minulý měsíc pro Českou republiku vlastně udělal? Hm, to jste se tedy moc nevycajchnoval…“

3.

Mynář tají veřejnou informaci, a to je už v principu podezřelé. Kdyby měl čisté svědomí, prostě by řekl: „Pánové a dámy, Zeman mi měsíčně dává tolik a tolik. Tečka, šmytec.“ Ale tady prostě něco smrdí. Tím je to celé zajímavější a tím víc bude na Mynáře veřejnost dotírat, aby přiznal barvu. A pak se možná budeme hodně divit.

Dřív nebo později bude Mynář ke zveřejnění platu stejně dotlačen. Za prvé to ale bude stát zbytečné peníze, čas a úsilí; a za druhé to jen dále poškodí už tak dost ušpiněnou reputaci Hradu. Ve středověkých městech pro podobné případy existoval skvělý nástroj – pranýř, o kterém jsme psali třeba ZDE. Bohužel byl už zrušen, ale naštěstí ho vystřídala média. Mynáře proto pranýřujeme takto:

„Vladimíre Mynáři, hanba vám! Chováte se jako povýšenecký blb. Coby vašim zaměstnancům nám odmítáte prozradit svou mzdu. Jste tedy tajnůstkář a bezectný člověk. Kliďte se z Hradu, a to svinským krokem!“

Anketa

Považujete Vladimíra Mynáře za čestného člověka?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články