fb pixel
Vyhledávání

8 důkazů toho, že kdo neskáče, není Američan

Americký fotbal, NASCAR, baseball... to je trojlístek nejoblíbenějších sportů v USA. Jejich příznivci fandí na život a na smrt. A já mohl být u toho.

Václav Rybář
Václav Rybář 14.2.2015, 12:05

O Super Bowlu a jeho zákulisí už jsme jednou psali, v předvečer samotné hry. Jenže psát něco od stolu a zažít to, to jsou dvě různé reality. I když jsem se nevypravil do Arizony - všechny lístky byly měsíce dopředu vyprodané - strávil jsem Super Bowl v natřískaném bytečku, ve společnosti patnácti hodně namotivovaných fanoušků. Proč? Půlka z nich patřila do univerzitního fotbalového týmu a především jsme byli jen hodinu cesty od základy New England Patriots, papírového favorita letošního klání.

Super Bowl se hraje jako každé jiné utkání amerického fotbalu na čtyři čtvrtiny, přičemž každá má patnáct minut. V půlce Super Bowlu proběhne velká show, tentokrát byla na řadě Katy Perry, takže to máme devadesát minut. A teď to zdvojnásobte, protože minimálně půlku tvoří reklamní bloky. Super Bowl má tak vždy minimálně tři, mnohem spíš ale se vší tou omáčkou spíš čtyři hodiny. A to už si říká o pořádnou párty, no ne?

1. Párty je rituál

Uspořádat párty k Super Bowlu je velká zodpovědnost, ale taky docela čest. Lidi se přetahují o pozvané kamarády, protože nechtějí koukat sami. Zároveň ale musí mít co nabídnout. Zvlášť v univerzitním prostředí je to opravdu rvačka a je zábavné sledovat, jak mezi sebou jednotliví pořadatelé soutěží. Počet míst na gauči a samostatných křeslech, audiosoustava, úhlopříčka HD televize, množství občerstvení a alkoholu. Pokud slíbíte pizzu, jste za škrta. BBQ kuřecí křidýlka, čína nebo dokonce vlastnoručně vyrobené jídlo jsou vyšší level. Tvrdý alkohol a evropská piva taktéž. Proto je dobré si hned na začátku přivlastnit pár zahraničních studentů a donutit je, aby něco přinesli.

On samozřejmě nikdo nikoho nenutí, ale když už jste pozvaní a pozvání přijmete, je slušným vychováním něco přinést. Pivo, chipsy a oříšky jsou naprostý základ. Lahvinka něčeho ostřejšího a třeba dvě, tři pizzy vás pak uvedou jako člověka, co má společenské vychování.

2. Druhý nejprožranější den roku

Podle předešlého odstavce jste asi pochopili, že během Super Bowlu se toho sní dost. Podle statistik je tento den druhým největším spotřebním obdobím hned po Díkuvzdání. A rozdíl je prý opravdu těsný. Zkuste si zajít do libovolného supermarketu hodinu před začátkem. Najdete prázdné regály přesně v místech, kde byste to čekali - nealko, snacky, bonbony a čokolády. V obchodech s alkoholem je také vymalováno. Jako Čech jsem měl výhodu i nevýhodu v jednom. Očekávalo se ode mne české pivo. Takže Plzeň, která je ovšem v místním specializovaném obchůdku docela drahá (500 Kč za šest plechů). Nicméně úspěch je zaručen, žádný souboj s Bud Light nebo Coors zatím neprohrála. Většinou prohrávají lidé s ní, zvlášť dívky nejsou zvyklé na sílu dvanáctky a chlemtají to jako limonádu (tj. jako Bud Light). Zábava je posléze zaručena.

3. Naučte se fandící etiketu

Pravidla samotné hry si nastudujete, nebo si necháte poradit. Důležité je se rozhlížet kolem a podle reakcí si odvodit nejrůznější nuance. Při ztrátě míče je potřeba náležitě smutnit (v USA je potřeba dávat emoce najevo, takže místy trochu přihrávejte), ale mnohem zásadnější je úspěch - to když hráči ukradnou pěkných pár yardů z herního pole pro sebe. Tradiční high five, sražení klouby, to všechno musíte ovládat, protože se to od vás očekává. Dejte si pozor, abyste neskončili jako nebožáci na obrázku.

4. Oficiální snack NFL

Product Placement mimochodem zasahuje i do fandících obýváků. Například Snickers je oficiálním sponzorem NFL, národní fotbalové ligy, a tak často prodává tematické minityčinky s logy soupeřících týmů. Divili byste se, jak tohle funguje. Dokonce se občas hrají i hry. Nakoupí se spousta tyčinek od obou týmů. Podle toho, kdo zrovna vyhrává, se pak jedí tyčinky s jeho logem. Je to obdoba drinking game u filmů nebo seriálů, kdy musíte třeba vypít frťana pokaždé, když Jack Bauer někoho zabije.

5. Quarterback je král

I v evropském fotbale často vidíme, že se pozornost přenosu strhne na jednoho jediného hráče, ale to co předváděl Super Bowl s Tomem Bradym, quarterbackem New England Patriots, přesahovalo všechny meze. Bradymu určitě pomáhá, že je na rozdíl od hulkovských záložníků docela fešák, a mimochodem randí s Gisele Bündchen, ale jeho aura byla neuvěřitelná. Stačilo se podívat před samotným zápasem do krámu nebo trafiky a našli jste jeho podobiznu úplně na všem. Od toastového chleba přes ručníky až po toaletní papír.

6. Fandí i celebrity

Na Twitteru se celebrity hojně hlásí ke svým favoritům. Nic zvláštního, ale marvelácké superhvězdy Chris Pratt (Strážci Galaxie) a Chris Evans (Kapitán Amerika) to dotáhly k pověstné dokonalosti. Oba herci se vsadili, že když jejich tým vyhraje, přijdou do dětské nemocnice komplet v superhrdinském kostýmu a budou šířit radost a dobro. Pratt nakonec prohrál, když Patrioti v adrenalinovém závěru otočili skóre (viz níže), a musel se strojit. Evans nicméně dorazil do nemocnice taky, samozřejmě v kostýmu, takže z toho byla spousta dojímavé publicity.

7. A pak se to stalo...

Letošní Super Bowl měl skutečně napínavou koncovku, protože ačkoliv Patrioti celou dobu Seahawks poměrně válcovali, v poslední čtvrtině začali chybovat a doslova v poslední minutě měli Seahawks jen pár yardů od skórovací čáry. Pokud by Seahawks zaskórovali, bylo by po ptákách, protože Patrioti by tak rychle celé hřiště rozhodně nepřeběhli. Při rozhodující rozehrávce se ovšem bůhví proč rozhodli Seahawks místo klasického podání nahrát vzduchem a míč chytil hráč Patriotů, Malcolm Butler.

V tu chvíli jako by v našem malém bytě vybuchla atomovka. První samozřejmě zareagovali naši hráči, protože okamžitě pochopili, že je to doma. To, co ještě před pár vteřinami vypadalo jako prohraná bitva (Seahawks měli čas minimálně na tři další rozehrávky a povedlo by se jim míč za čáru protlačit), bylo rázem zachráněno. Stačilo dobře rozehrát a poponést o pár desítek yardů. Z obrany se stal útok a soupeři byla trofej doslova vytržena z náruče.

Moje ušní bubínky dodnes slyší ten řev. Moje pravá ruka si doteď pamatuje ten masivní high five od bývalého quarterbacka. Absolutní zoufalství se proměnilo v absolutní štěstí. A na druhé straně barikády proběhla přesně opačná proměna. O tom sportování je a největší sílu mají tyhle okamžiky, když je můžete sdílet s někým z masa a kostí.

8. After-párty

Co ještě dodat? After-párty je stejně důležitá jako párty, tedy s tím rozdílem, že už ji nemáte na triku, protože se jde většinou slavit někam do hospody nebo do baru. Pro půlku fandů je to oslava, pro tu druhou tryzna, ale všichni chlastají plus mínus stejně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články