fb pixel
Vyhledávání

7 věcí, které potřebujete k výrobě grilovaného sýra

Grilovaného, nikoliv smaženého! K české klasice má totiž ta americká hodně daleko, jakkoliv se v místě vzniku těší stejné popularitě.

Václav Rybář
Václav Rybář 14.8.2016, 19:00

Král jídel "jako od maminky" (v USA se tomu říká "comfort food") a věc, kterou si zvládne "uvařit" i ten největší tragéd. V zásadě se jedná o upgradovanou verzi sendviče se sýrem, kterou byste zmákli automaticky i v sendvičovači. Grilled Cheese je poněkud náročnější, ale také prudce návykový a taky má nekonečno variant. Zkuste ho alespoň jednou...

1. Krájený toastový chléb

V Americe často uslyšíte, že je něco "nejlepší věc od vynálezu krájeného chleba". Ale kdy vlastně ten krájený chleba vynalezli? Už v roce 1912 vznikl prototyp prvního kráječe chleba, ale nešťastnou náhodou ho zachvátily plameny. První komerční výrobek tohoto druhu se objevil až v roce 1928. Jakmile začal být krájený chleba dostupný, stejně jako plátkový sýr, začala hvězda Grilled Cheese prudce stoupat, což ještě umocnila velká hospodářská krize, během které se jednoduché jídlo, kterého šlo z jednoho balení toastového chleba a balíčku sýru nadělat haldy, stalo základem dětské výživy.

Od těch dob se kouzlo grilovaného sýra dědí z generace na generaci. Každý si vzpomene, jak baštil k odpolední svačině právě tuhle pochoutku, a proto po ní čas od času v bistru nebo dineru sáhne, aby si oživil vzpomínky na roky, kdy všechno bylo krásně jednoduché a dětsky nevinné.

Doma to samozřejmě můžete udělat taky, ale přiznejme si, že buchtičky se šodó jsou nepoměrně náročnější na přípravu a chleba s máslem zase působí až příliš obyčejně. Zkuste se tedy inspirovat americkou ikonou. Povede se vám hned napoprvé. Jenom doporučuji koupit co nejkvalitnější toastový chléb - za vyšší cenu dostanete takový ten vyšší a větší, prostě poctivější, který ale pořád má ke žmoulavosti a měkkosti toho amerického dost daleko. Ten větší se vám bude hodit, protože je tradicí krájet výsledný sendvič diagonálně na dva trojúhelníky. Ty jsou ovšem v případě použití běžného tousťáku až směšně maličké.

2. Sýr

Tady máte naprosto volnou ruku. Základem je sýr, který se bude dobře rozpouštět, protože to je právě to, čeho chcete docílit. Nesmí to být tedy sýr, jenž zahřátím hrudkovatí, nebo sýr s malým podílem tuku v sušině. Američané používají american jack nebo pepper jack cheese, často ale v kombinaci s čedarem. Proč použít dva sýry? Vylepší se tím chuť a hlavně vznikne zajímavá oranžovožlutá mozaika. V českém podání je vhodná gouda v kombinaci s čedarem, ale můžete zkusit cokoliv.

3. Máslo

Třetí, ale neméně důležitá ingredience. Máslo může být jakékoliv, dokud je to pořád ještě máslo. V USA jsou často másla trochu do sladka, a proto se tu používá solené máslo (pár takových najdete i u nás, ale jsou to většinou zahraniční másla - třeba irské Kerrygold). Naše české máslo je ovšem bez příchuti, takže se nemusíte bát. Případně si ho můžete trochu posolit.

4. Něco navíc

Kdyby se vám náhodou grilovaný sýr po pár pokusech okoukal, nemusíte laborovat jen s různými druhy sýrů. Můžete mezi ně strčit třeba šunku. Nebo slaninu. Nebo hrst bylinek. Nebo pár chipsů, aby to správně křupalo. Možností je nepočítaně. S některými francouzskými sýry (gruyeré) jde třeba dobře dohromady i... podržte se... nutella. Zatím byste se ale měli držet při zemi a zkusit maximálně osvědčenou kombinaci se slaninou.

5. Pánev nebo gril

Z obrázků takového grilovaného sýra už asi chápete, odkud vítr vane. Tahle věc se nestrká do toustovače, nýbrž se dělá hezky na pánvi nebo grilovací desce. Jednoduše vložíte dostatek (tj. víc, než by se vám zdálo potřeba) sýra mezi dva plátky chleba, chléb pomažete dostatečnou (tj. tlustou) vrstvou másla zvenku a... dáte na rozpálenou pánev. Někteří preferují rozehřát máslo na pánvi a chléb v něm vykoupat, ale tak nikdy nedosáhnete stejnoměrné kůrčičky, jako když chléb zvenku pomažete máslem (nesmíte vynechat ani kousek).

6. Timing

Na závěr následuje pasáž, která se jediná dá zkazit. Základem je dělat grilovaný sýr na mírném ohni, protože jedině tak zabráníte přepálení másla - vy chcete krásnou hnědou kůrčičku, nikoliv černou spáleninu třetího stupně. Jakmile tušíte, že už je spodní strana krásně hnědá, překlopíte sendvič na druhou stranu. Sýr by se v té chvíli měl už krásně rozpouštět a spojovat oba plátky chleba. Jakmile je hnědá i druhá strana, vyklápíte na talíř a necháváte minimálně dvě, tři minuty odležet, aby sýr získal tu správnou texturu. Pak se zakousnete do křupavého, máslem nasáklého chleba a vaše zuby narazí na rozpuštěné sýrové blaho...

7. Polévka

Co je lepší než grilled cheese? Grilled cheese s tomatovou polévkou, takovou tou tradičně italskou krémovou. Tahle kombinace se v amerických restauracích a bistrech natolik ujala, že už jinak grilovaný sýr v menu nenajdete. Je to jedna z věcí, které Ameriku symbolizují, ale za kterými nemusíte jezdit světa kraj. Šance je, že toastový chleba, sýr a máslo najdete právě teď i ve vaší domácnosti. Tak hurá do toho!

A TADY máte 7 způsobů, kterými Češi znásilňují eidam.

Podobné články

Doporučujeme

Další články