fb pixel
Vyhledávání

10x Apple Watch: Evoluce místo revoluce

Zbrusu novým jablečným výrobkem jsou podle očekávání hodinky. Krásné, šikovné, drahé, ale poněkud nepřekvapivé.

Václav Rybář
Václav Rybář 10.3.2015, 10:01

Miliony lidí se zatajeným dechem včera večer sledovali tzv. keynote společnosti Apple. Představovaly se totiž nové projekty. Po nové generaci notebooků, které jsou pořád stále plošší, tišší a mají obrovskou výdrž, která je distancuje od konkurence, to konečně přišlo. Úplně nový zářez do portfolia. Apple Watch.

Ještě před krátkým výčtem toho, co Apple Watch nabízí, si přibližme opravdové revoluce v hodinkové historii - první kapesní hodinky (šestnácté století), první minutová ručička (sedmnácté století), masově prodávané náramkové hodinky (devatenácté století), přechod z mechanického strojku na elektrický řízený krystalem Quartz (1969). Tohle jsou skutečně důležité milníky. Všimněte si, že se naše hodinky stěhovaly z kapsy na ruku, pak zase prostřednictvím mobilů do kapsy (hodinek na rukou opravdu ubylo), a teď jdou zase díky tzv. chytrým hodinkám zpátky na zápěstí.

Chytré hodinky vyrábělo už v osmdesátých letech Seiko, i když to byla spíše záležitost pro japonské geeky, stejně jako první videohodinky od Samsungu. Vzniklo i pár hodinek běžících na Linuxu a před deseti lety se o chytré hodinky pokusil Microsoft. Selhal, protože svět nebyl připravený a technologie byla teprve v zárodku. První vlaštovkou toho, že všechno dospělo do bodu, kdy mají chytré hodinky šanci na úspěch, byl kickstarterový projekt Pebble. Ten nabídl designově minimalistické hodinky, které sosaly údaje z Androidu, co máte v kapse.

Vybralo se na ně hrozně moc peněz a prodalo se jich stovky tisíc kusů. Toho už si všimly všichni velcí mobilní hráči. Apple přichází se svými hodinkami teď, LG, Samsung, HTC a další už ale chystají na trh několikáté verze, které plus mínus umí totéž co právě představené Apple Watch. Jen se možná netváří tak sebevědomě, nejsou z tak kvalitních materiálů a... nejsou tak nekřesťansky drahé. Sami se podívejte, jestli je náramkové jablko i vaší budoucností.

1. Tři různé edice

Základní Apple Watch jsou z tvrzené oceli, Apple Watch Sport z anodizovaného hliníku a prémiové Apple Watch Edition jsou pokryté osmnáctikarátovým plátkovým zlatem (růžovým nebo žlutým, podle vaší libosti). Všechny tři verze se pak dají kombinovat s bezpočtem řemínků, ať už jde o materiály nebo barvy. Všechny hodinky padnou skvěle na ruku, tvarem připomínají mírně zakulacený obdelník a kromě doteku mají dva ovládací prvky.

2. Speciální nerezová ocel, prémiový hliník

Apple se pochlubil tím, že hodinky jsou ze speciální nerezové oceli, která je o desítky procent odolnější než jinými výrobci použité typy. O hliníkové slitině se pak rozvyprávěl tak doširoka, že to skoro znělo, že se z podobného materiálu vyrábějí terminátoři. Designově se však jako obvykle nemá za co stydět, hodinky vypadají sexy a prémiově.

3. Miniaturní diktátor

Apple Watch ukrývají celou řadu aplikací, které vám pomohou s každodenním životem. A samozřejmě teď nemyslíme, že by jenom ukazovaly čas. Jedním z hlavních taháků včerejší přednášky bylo zdraví. Apple Watch bude pomocí senzorů a GPS čipu zaznamenávat váš pohyb. Řekne vám, jak často jste seděli, kdy jste se jen pohybovali a kdy opravdu cvičili. Změří vám kalorie a doporučí tréninkový program. Dokone umí i tzv. kondiční upomínky. Ano, vaše vlastní hodinky vás budou sekýrovat. A dají vám to najevo, protože umí jemně vibrovat, kdykoliv vám přijde zpráva nebo vás čeká rozcvička.

4. Otevřou všechno, kromě piva

Apple se hrozně chlubí tím, že hodinkami jde platit, že vám přehrají muziku, odemknou hotelový pokoj, přivolají Uber nebo automaticky načtou letenku, když se blížíte k letišti. A také s nimi jde telefonovat. Mají vlastní mikrofon a sluchátko, takže můžete vesele křičet do zápěstí a mobil nechat v kapse. K většině funkcí ho ale samozřejmě budete potřebovat. S hodinkami je propojený skrz Bluetooth.

5. Siri se vejde i do hodinek

Do malého stroje na vaší ruce se vešla celá Siri. Stačí zvednout ruku a říct "Hey, Siri..." a už můžete přijímat a pořádat hovory, odepisovat na SMSky (to jde mimochodem i prostřednictvím ruky - můžete poslat malou čmáranici nebo třeba svůj vlastní srdeční tep, aby bylo vaší milé jasné, že to byla láska na první pohled). Siri vám zjistí počasí, navazující lety, uspořádá poznámky, prozradí kolik pečiva dostanete v pekařském tuctu atd. atd.

6. Vydrží celý den

Apple uvedl, že integrovaná baterie zajistí fungování hodinek na celý den, později výdrž zpřesnil na 18 hodin na jedno nabití. Displej je nicméně úsporný a na palubě není wi-fi, která by vysávala zdroje. Snad jen to GPS by mohlo životnost trochu zkrátit. Působivý je mimochodem systém napájení. Zadní strana je zmagnetizovaná a speciální nabíječku k ní prostě jen přicvaknete, absolutně bez konektorů. Ano, jde o další "kabel", který budete muset střežit jako oko v hlavě.

7. V Česku je zatím nekoupíte

V první vlně států, v nichž bude od 24. dubna Apple Watch k dispozici, Česko chybí. Najdeme tu USA, Kanadu, Austrálii, Velkou Británii, Hongkong, Japonsko, Čínu, Francii a Německo. Ano, naši sousedé vám jistě hodinky rádi prodají, pokud o ně budete tak moc stát. Otázkou je, jak hluboko máte do kapsy. Viz další bod.

8. Drahé, dražší a luxusní

Nejlevnější typ Sport vás vyjde na 349 dolarů, v případě že vám stačí menší varianta o velikosti 38 milimetrů. Za větší 42 milimetrovou verzi si připlatíte 50 dolarů. Ceny ovšem dále rostou např. podle zvoleného řemínku. Základní Watch z nerezové oceli startuje na 549 dolarech (všechno násobte pětadvaceti, a pak padejte do mdlob), přičemž větší model - ano, uhodli jste, stojí 599 dolarů. Tady už je na výběr dvacet různých variant - např. větší verze s nerezovým řemínkem v černo barvě už stojí 1049 dolarů. Ano, slyšeli jste správně. Individualizace a v případě nejvyšší verze Edition i nefalšovaný luxus.

Zlatá verze edition začíná na DESETI TISÍCÍCH DOLARECH za hodinky s bílým plastovým páskem. Chcete kožený pásek s pozlacenými koncovkami? To už bude za patnáct tisíc dolarů. Nejdražší verze v nabídce je pak s křiklavě rudým koženým páskem. Krásných sedmnáct tisíc dolarů alias 425 tisíc korun. To už pořídíte zbrusu novou oktávku.

9. Problematická ergonomie

Podle prvních osahávacích ohlasů z prezentace se s hodinkami člověk musí trochu sžívat. Na jejich pravé straně najdete tlačítko a speciální otočný volič. Oba slouží k navigaci a potvrzování funkcí, stejně jako můžete na hodinky ťuknout nebo prstem odstrčit několik úvodních obrazovek. Hodinky lze řídit i z aplikace na vašem telefonu. Možná až příliš možností, které vyhoví hlavně geekům, ale lidem, kteří chtějí designový šperk a statusový symbol spíš zamotají hlavu. Všechno je však hlavně o zvyku. Na první iPhone taky všichni uživatelé odchovaní psaním esemesek na číselné klávesnici koukali jako na zjevení.

10. Ano, ukazují i čas...

Sháníte hodinky? Apple Watch čas ukazovat umí, ale zatím budou především cílem těch, kteří chtějí do své jablečné sbírky další hračku. Jen čas (ano, tenhle vtip se dal očekávat) prozradí, jestli tyhle hodinky ukazují správně.

Ä TADY máte 10 mimozemských hodinek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články