1. Nikdy neskladujte staré baterky s novými
To platí samozřejmě hlavně pro tužkovky, pokud jsou vytažené z původního obalu a tedy s obnaženými póly. Jakmile se plus a mínus náhodou v šuplíku spojí se starou baterkou, začnou si baterie povídat a ta nová se pokusí nabít tu starou. Neúspěšně, ale stejně se při tom dokáže značně vybít. Zabalené baterie samozřejmě můžete skladovat kdekoliv - v ideální teplotě, vlhkosti a rosném bodě.
2. Nikdy nemíchejte baterky různých výrobců
Máte superduper baterku od králíčka Duracella a noname ze supermarketu. Dejte je do jednoho zařízení a pokud se vůbec ‚rozsvítí‘, můžete si být jistí, že se králíček nechá stáhnout na úroveň kapacity neznačkové baterky s pochybnou pověstí. Prostě nekombinujte. Ani superduper Long Last různých výrobců se stejnými kapacitami.
3. Vždycky vybíjejte baterky do nuly a nabíjejte naplno
To se bavíme o dobíjecích tužkovkách typu NiMH a NiCd, které mají tzv. paměťový efekt. Jinými slovy mají Alzheimera a nepamatují si, na kolik se vlastně mají nabít. Pokud je vybijete do třetiny a nabijete tak nějak napůl, přijdete o většinu kapacity, protože to je přesně rozsah, ve kterém se baterie příště vybije. Pokud to uděláte několikrát, budete je pak muset naformátovat - opakovaně vybít do nuly a nabít na sto procent. Pokud to uděláte víc než několikrát, v podstatě už není cesty zpět.
4. Nikdy nevybíjejte baterky do nuly a nenabíjejte naplno
A teď z opačného soudku. Pokud máte mobilní telefon s Li-Ion baterií, musíte přímo zamezit, abyste vybili baterku do nuly. Občas se vám to samozřejmě stát může, ale plný cyklus z nuly do stovky nebo dokonce přebíjení (které ovšem nabíječka nedovolí) nedělá těmto článkům dobře. Nemají paměťový efekt a mají tisíce cyklů, než tzv. ‚změknou‘ a začnou držet méně kapacity, takže je podle libosti dobíjejte klidně nárazově, což stejně s dnešními energeticky náročnými mobily dělat musíte. Nenechávejte je ale spadnout pod deset procent kapacity, nedělá jim to dobře. Proto se ostatně ikonka baterky tváří rudě už od dvaceti procent. V tu chvíli už byste měli dobíjet, pokud můžete.
5. Nikdy nenechte baterii dlouho vybitou
Zpátky k tužkovkám, ačkoliv tenhle efekt do jisté míry zasahuje většinu baterek. Jakmile necháte přístroj totálně vybitý několik týdnů, umře vám část kapacity baterie, protože jste ji nechali ladem. Baterie je zvyklá se postupně vybíjet, takže když ji necháte na dně a samotnou, začne se pomalu mordovat. Půl roku odložený přístroj tak může vyměknout na polovinu své kapacity.
6. Nepoužívané baterky nechte nabité cca napůl
Viz výše. Pokud máte nabíjecí baterky a víte, že je delší dobu nebudete používat, nechte je nabité třeba na padesát procent kapacity. Baterka se v šuplíku bude pozvolna vybíjet (zhruba jedno procento denně), což v ní zároveň zajistí nějakou aktivitu. Samozřejmě pokud ji tam necháte několik let, je tenhle bod zcela irelevantní.
7. Netřískejte s nimi o stůl nebo o zem
Klasické i nabíjecí tužkovky sice podle váhy a obalu vypadají bytelně, ale jakýkoliv větší náraz je vnitřně poškodí. Nedivte se, že taková praštěná baterka pak v půlce vybíjení zahlásí konec a vy strávíte zbytek cesty autobusem s nepoužitelnou mp3kou. Vaše chyba.
8. Ani zima, ani teplo
Tohle už jste asi slyšeli a můžete si to snadno ověřit. Ve čtyřicetistupňovém pařáku nebo mínus dvaceti se blbě funguje nejen lidem, ale i baterkám. Větší efekt má mimochodem zima. Baterie ztratí až několik desítek procent své kapacity, takže jestli se chystáte na horách jít ven a fotit všechnu tu nádheru, berte to na vědomí a zahřívejte fotoaparát či kameru vlastním tělem.
9. Notebook neustále v zásuvce? Předčasná smrt
Moderním bateriím v noteboocích přebíjení baterek nehrozí, na to jsou dost chytré. Přesto se nedoporučuje mít notebook neustále v zásuvce. Na baterii, která jen líně odpočívá, totiž číhá mírná ztráta kapacity čistě v důsledku její lenosti, ale mnohem větším zabijákem je teplota. Notebook se totiž při práci zahřívá a baterka je hned vedle aktivních částí, což se negativně projeví na její životnosti. Poznáte to snadno, po roce váš notebook bez šťávy nevydrží ani zdaleka tak dlouho jako dřív. Pokud ho chcete mít v zásuvce pořád, vyjměte baterku a dejte ji stranou.
10. Všichni musí jednou umřít
Všechny baterky jednoho dne zamíří do baterkového nebe, které je hned vedle toho křemíkového. Nemůžete tomu zabránit, můžete to jen trochu oddálit. Pamatujte ovšem na to, že baterie jsou spotřební zboží. Jejich cílem je předat svůj náboj a odejít do zapomnění. Takže opatrnosti sice není nikdy nazbyt, ale zase kolem nich nechoďte po špičkách.
A TADY máte 13 technologií z aut, za které vděčíme armádě.