fb pixel
Vyhledávání

10 nejslavnějších filmových terminátorů

Do kin se tento týden vrací Terminátor. Většina lidí si při tomhle jméně vzpomene jen na Arnolda. A přitom je těch terminátorů několik desítek. Pojďte si osvěžit paměť!

Václav Rybář
Václav Rybář 7.7.2015, 11:00

Pět filmů, bezpočet videoher, jeden televizní seriál a stohy oficiální i neoficiální literatury. Za těch jedenatřicet let toho stihnul terminátoří vesmír, načrtnutý vizionářským Jamesem Cameronem, vyprodukovat zatraceně hodně. A to i přesto, že mu jeho duchovní otec dal po dvou dílech sbohem a trojka se natočila až s dvanáctiletým odstupem, čtyřka o dalších šest let později a pětka zrovna tak.

Ne, Terminátor - snad s výjimkou druhého dílu, který držel rekord nejdražšího blockbusteru své doby - nikdy nebyl zaručeným trhákem a pětka to bohužel o víkendu v amerických kinech potvrdila. Dočkáme se někdy šestky?

Vyhlídky zatím nejsou moc slavné, takže Arnoldovo "Já se vrátím" možná uslyšíte ve čtvrtek v kinech naposledy. Pokud tam tedy vyrazíte. Není totiž moc o co stát. Přesto se ohlédnutí za sérií nemilosrdných mašin s rudýma očima, které pod taktovkou superpočítače jménem Skynet chtějí zničit lidstvo, vyplatí.

1. T-1

Kombinace terminátora a tanku, kterou jsme mohli vidět ve třetím Terminátorovi. Tahle mašinka vznikla ještě předtím, než se Skynet chopil moci, ale dá se ovládat na dálku a vlastně je to svým způsobem dron s designem á la Apple. Jeho rotační kulomety zajistí, že první vlna odporu ze strany lidí bude efektivně potlačena.

2. T-600

Předchůdce "Arnieho" a první humanoidní model, který měl za úkol vyhledávat a infiltrovat hnízda přeživších lidí. Šestistovka má těžké kosti - je ještě statnější a rozložitější než Arnold, poměrně pomalá, ale také vybavená obřím kulometem a velkými bateriemi, aby mohla pročesávat terén dlouhé měsíce. Její nástupce, typ T-700 už měl na sobě uměle vyrobenou kůži. Později Skynet začal lidi místo zabíjení odvážet do táborů, kde na nich experimentoval, aby vyrobil syntetickou lidskou kůži. Viz Terminator Salvation.

3. T-800

Nejslavnější ze všech modelů. Ten s obličejem Arnolda je typ 101, jiné osmistovky mají zase jiné tváře - některé jsou dokonce ženy. Skynet to rozvrhnul tak, aby mohl lidské bunkry infiltrovat hned několika různými charaktery. A proč vypadá jako Arnold? Kovový endoskeleton není zrovna skladný, a tak se musí obalit pořádně velkým chlapem. Osmistovka má zrychlené samoučení (ale jen pokud deaktivujete čip poslušnosti), její kůže vypadá a reaguje jako lidská, má hlasový procesor a... neustále se vrací. Pro velký úspěch později vznikl i vylepšený model T-850 (Terminátor 3).

4. T-900

Ženská terminátorka ze seriálu Sarah Connor Chronicles (Summer Glau) je přeprogramovaná k tomu, aby konala dobro, a je v zásadě spojovacím můstkem mezi osmistovkou a tisícovkou. Nemá žádnou z nádherných funkcí inteligentní plastelíny jménem T-1000, ale její endoskeleton je z odolnější slitiny a může tak být lehčí, rychlejší a nesmrtelnější. Má mnohem pokročilejší sociální čip, dokonce umí jíst a brečet - to vše, aby se lépe infiltrovala mezi přeživší lidské bojovníky z hnutí odporu. Vzhledem k mnohem nižší váze musí při boji s jinými terminátory využívat spíše svou mrštnost.

5. T-1000

Endoskeleton obalený speciální chytrou slitinou, která se dokáže rozpadnout na miliony malých kousků, napodobat jednoduché předlohy, měnit svůj povrch, vystopovat frakci své hmoty na vzdálenost desítek kilometrů. T-1000 je do značné míry nezastavitelným strojem, který byl navržen k likvidaci jiných, neposlušných strojů. Jakmile Skynet zjistil, že model T-800 lze přeprogramovat proti němu, vyrobil mnohem pokročilejší T-1000, terminátora terminátorů. Robert Patrick ve druhém Terminátorovi té tisícovku nesmazatelně zapsal do zlaté síně filmových záporáků. V pětce se objevuje nová Té tisícovka, ale tentokrát se s ní hlavní hrdinové vypořádají o poznání snáz.

6. T-3000

Hlavní záporák pátého dílu má kódové označení T-3000 a jde o vylepšenou tisícovku. Nerozpadá se ovšem na loužičky tekuté inteligentní slitiny, jedná se o lidské tělo vylepšené a ovládané miliardami nanobotů. Skynet pochopil, že tahle varianta je ideální - nanoboti umí poškozené tělo okamžitě opravovat, mohou se šířit vzduchem a množit se, takže snadno napadnou dalšího člověka a díky své struktuře jsou odolné vůči jakémukoliv druhu konvenčního útoku.

7. T-X

Hlavním záporákem třetího filmu byla sličná modelka Kristanna Loken. Kdo by do ní řekl, že je tak smrtonosná. Speciální odlehčený endoskeleton, tentokrát mnohem odolnější, pokrytý tenkou vrstvou chytré slitiny, je v zásadě spojením obou světů - odolnost osmistovky, nezastavitelnost tisícovky a vlastní konvenční víceúčelová zbraň v pravé paži, spolu s rychlejším a inteligentnějším procesorem. Přesně podle zákonů vývoje hardwaru byla T-X rychlejší, výkonnější a hezčí než všechny předchozí generace.

8. Harvester

Obří pajďulák bez hlavy, který připomínal spíš transformera, byl jednou z klíčových postav Terminator Salvation. Harvester chodil po spálené Zemi a sbíral do svého ruksaku lidi, aby je mohl odnést do táborů, kde na nich Skynet experimentoval. Plazmový kanón na zádech, speciální brnění a obří pracky. Tuhle věc jste mohli dostat k zemi jen plným náklaďákem trhaviny.

9. Hunter-Killer

Jeden z nejslavnějších terminátorů vůbec, ačkoliv není humanoidní. Hunter-Killer se objevuje hned v první scéně prvního filmu - jde o speciální vznášedlo vybavené paprskometem, které šíří zkázu ze vzduchu. Extrémně manévrovatelné, se všemi senzory, které jsou potřeba k vyhledání lidí v zákopech a bunkrech. Takže vlastně dnešní armádní dron, jen představený v roce 1984, a řízený nikoliv vojáky, ale nemilosrdným zabijáckým počítačem.

10. Moto a hydroboti

Další novoty z Terminator Salvation. Zlobivé motorky, které se schovávaly na zádech Harvestera, nám přinesly alespoň stylovou honičku, ale jinak byly celkem samoúčelné. Hydroboti byli reakcí Skynetu na to, že humanoidní téčkové modely neuměly plavat a rebelové se často skrývali v ponorkách. A tak vznikl roborejnok se sebevražednými sklony a pořádně ostrým zobákem. A co je na tom nejděsivější? Americká armáda pár takových má a vlastně umí úplně stejné věci.

Pokud se vám roboapokalypsa nezdá dostatečně sexy, přečtěte si třeba o 14 zaručených způsobech, jak lidská civilizace dosáhne svého konce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články