Zlaté glóby rozdává asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, zatímco Oscary dává Akademie (tedy filmoví tvůrci) v podstatě sama sobě. Existuje celá řada matematických pouček a studií o tom, že když ten a ten dostane Zlatý glóbus, rozhodně dostane i Oscara. A víte co? Žádný z těch vzorečků nikdy nefunguje, Zlaté glóby už jsou hodně dlouho jen takovým tréninkem na hlavní událost sezóny (za pár dnů budou venku nominace na Oscary, takže sami uvidíte, jak moc se to bude lišit). Glóby mají navíc televizní ceny, Oscaři zase technické kategorie. A je tu ještě jeden rozdíl – Glóby dělí herecké a hlavní ceny do kategorií – drama vs. komedie/muzikál.
To dost často vede k velmi zajímavému lobbování, kdy se film, který je zcela jasně drama, snaží přesunem do jiné kategorie vyhnout těžké konkurenci. Letos se úspěšný lobbing povedl Marťanovi, kterého byste asi nezařadili do muzikál/komedie, ale přesto tam skončil. Ano, postava Matta Damona je optimista a smíšek, ale záchrana člověka z povrchu smrtonosné planety nám jako sitcom zrovna nepřišla. Ale stalo se, a hlavně se vyplatilo – Matt Damon získal cenu za nejlepšího herce a Marťan vyhrál v kategorii nejlepší film. Obě sošky přitom utřely konkurenci v podobě Sázky na nejistotu (taktéž ne prvoplánová komedie, ale toho humoru je tam o fous víc), především tedy vynikajícího Stevea Carella.
V kategorii dramat bylo nabito. Lesbické drama Carol, rodinné Room, novinářský Spotlight a tak trochu outsider Šílený Max. Ti všichni stáli proti netradičnímu westernu Revenant – Zmrtvýchvstání, který měl zároveň želízko v režisérské (Alejandro Iñárritu) a herecké (Leonardo DiCaprio) kategorii. A bral hattrick, na úkor favorizovaného Spotlightu. DiCapriovi to všichni přáli a zatleskali mu vestoje, ale na Oscarech může být všechno obráceně. DiCaprio to sám nejlépe ví. Zlatý glóbus už má doma v několika vydáních, ale Oscara zatím žádného.
Slušnou řádku cen má doma i Jennifer Lawrence a letos přidala další kousek za životopis vynálezkyně mopu. Snímek Joy je její v pořadí už třetí spoluprácí s Bradleym Cooperem a Davidem O. Russellem. A zahraniční novináři v Hollywoodu zjevně pořád nemají dost. V kategorii dramat pro změnu zvítězila favorizovaná Brie Larson za Room a sebrala tak sošku Alicii Vikander, která splakala nad výdělkem i v kategorii vedlejších rolí, kde jí triumf za androidku z Ex Machina vzala Kate Winslet ze Stevea Jobse. Kate tam hraje tak udatně, že si skoro nevšimnete, že tam je, i když za to může především solidní make-up. Za Jobse mimochodem získal ještě jednu sošku scenárista Aaron Sorkin.
A na konec jsme si nechali kategorii nejlepšího herce ve vedlejší roli. Tady totiž zvítězil Sylvester Stallone za roli Rockyho v dramatu Creed. Ano, tentokrát už nikoliv za hlavní, ale vedlejší roli trenéra, co předává štafetový kolík. A pro Stalloneho je to první vítězství podobně důležité ceny od prvního Rockyho, takže se kruh pomyslně uzavírá. Dojatý herec v proslovu ani nestihnul poděkovat režisérovi a ostatním hercům, místo poslal děkovačku Rockymu samotnému. Naštěstí to pak napravil, když se na pódium vrátil během potlesku vestoje a zpětně poděkoval celému štábu a Ryanu Coglerovi, který ho do natáčení musel dotlačit násilím.
Prostě takové to háelpéčko, proti kterému nemohl ani jako obvykle uštěpačný moderátor Ricky Gervais říct ani popel.
Všem oceněným to velmi přejeme, a zvláště DiCapriovi, který by toho Oscara letos už konečně mohl dostat – tady máte hned 10 důvodů proč.