V Rusku pokračuje Putinova snaha udělat ze země stejnou agresivní velmoc se světovládnými zájmy, jako býval SSSR. Putin se snaží rehabilitovat zločinný komunistický režim, což aktuálně dokazuje nápad na rozsáhlou amnestii k letošnímu stému výročí bolševické revoluce (7. listopadu 1917).
S tímhle nápadem nedávno přišel Putinův poradce Michail Fedotov a minulý týden ho podpořil místopředseda právního výboru dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Lysakov. Ten prý návrh na amnestii k výročí revoluce už zaslal Putinově kanceláři.
Komunismus: největší zlo dějin
Pokud máte aspoň základní povědomí o dějinách 20. století, musíte se zhrozit. Co to dnes Rusové proboha chtějí oslavovat?! 7. listopadu 1917 po výstřelu z křižníku Aurora ruští bolševici pod vedením Lenina a Trockého zaútočili na Zimní palác, dobyli ho a svrhli Prozatímní vládu. Moc pak převzaly dělnické a rolnické sověty, čímž formálně vznikl nejzrůdnější totalitní režim na světě.
Bez listopadové revoluce v Rusku by nebyly gulagy (asi 13 milionů vězněných), přepadení Finska (1939), okupace Maďarska (1956), Československa (1968) a Afghánistánu (1979). Nevznikly by zločinné komunistické režimy například v Československu (1948) nebo na Kubě či v Severní Koreji. Nedošlo by k masovým popravám polských důstojníků sovětskou NKVD v Katyni (1940) a k únosům tisíců československých občanů na Sibiř (květen 1945).
Komunismus byl největším zlem dějin. Podle historiků má na svědomí asi 75 milionů mrtvých, takže asi třikrát překonává nacismus a fašismus dohromady (ty stály život asi 25 milionů lidí). Jak je možné, že nás Putinův zvrhlý nápad oslavit 7. listopadu 1917 nechává klidnými?
Nacisté aspoň získali moc legálně
Pro srovnání si představme, že by Angelu Merkelovou napadlo vyhlásit rozsáhlou amnestii k nadcházejícímu 85. výročí 30. ledna 1933. Ten “slavný” den německý prezident Paul von Hindenburg jmenoval říšským kancléřem Adolfa Hitlera, čímž se nacistům definitivně otevřela cesta k převzetí moci. Už o pár týdnů později 23. března říšský sněm přijal tzv. zmocňovací zákon, který umožnil vládě přijímat zákony bez jejich schválení říšským sněmem. Hitler tak získal diktátorské pravomoci a stal se Vůdcem.
Zbytek už známe, ale je tu jeden zásadní rozdíl. Hitler se dostal k moci zcela legálně, ale ruští bolševici ji získali krvavým převratem. Tím horší je, že se to teď Putin rozhodl oslavit amnestií.
Dva stejně zrůdné režimy 20. století pořád vnímáme jinak. Zdá se nám, že 7. listopad 1917 byl začátkem snah o „lepší svět“, zatímco 30. leden 1933 byl začátkem tragédie Evropy. Ve skutečnosti jsou ale obě data děsivá úplně stejně. Pokud chce Putin listopadovou revoluci skutečně slavit, definifovně se stává Putlerem:
A TADY si přečtěte, jestli je horší souložit za peníze před kamerou, nebo propagovat komunismus.