Předvolební boj politických stran o co nejlepší výsledek v podzimních volbách do poslanecké sněmovny přinesl jedno velké překvapení. Hnutí Starostů a nezávislých již při loňských krajských volbách nekandidovalo společně s TOP 09 a letos dlouholetou spolupráci Starostové ukončili. Ještě větším překvapením pak bylo, když Starostové oznámili, že do voleb půjdou společně s momentálně vládními Lidovci. Tam ale překvapení nekončí.
Mnozí experti již po ohlášení voební koalice upozorňovali, že Lidovci a Starostové si nastavili vysokou laťku v podobě vyšší minimální hranice pro zvolení. Zatímco jednotlivým stranám stačí překročit 5% hlasů, koalice dvou stran by musela získat minimálně 10%. Nad touto překážkou jak Lidovci, tak Starostové ještě na jaře mávali rukou s tím, že kdo se bojí, nesmí do lesa, a že si věří mnohem na víc.
Ambice oběma stranám označujícím se jako „Třetí síla“ rozhodně nechyběla. Oba předsedové v rozhovorech barvitě popisovali, jak se vidí v nejvyšších patrech politiky a po volbách společně stanou u vládního kormidla. Ambicím ale ani zdaleka neodpovídala realita. V předvolebních průzkumech koalice KDU-ČSL a STAN potřebných 10% nedosáhla ani jednou. Mnohdy navíc byli těsně vděční i za těch 5%. Nad Třetí silou se začala stahovat mračna.
Ještě na počátku tohoto týdne jak Petr Gazdík, tak Pavel Bělobrádek popírali, že by byla koalice v ohrožení. Kuloární informace nicméně hovořily o přesném opaku, tedy že konec je nevyhnutelný. To nyní potvrdili samotní Lidovci, kteří po jednání stranických špiček oznámili, že namísto koalice kandidátům Starostů nabídnou místa na kandidátkách KDU-ČSL. Jinými slovy Lidovci Starostům nabízí stejnou formu spolupráce, kterou hnutí STAN vypovědělo TOP 09. Není proto divu, že se do toho Starostům příliš nechce.
Otázkou nyní je, co bude dál. Do voleb zbývá něco málo přes dva měsíce, a pokud se nyní již bývalí koaliční patneři nedohodnou, půjdou do voleb každý sám za sebe. Pro Starosty to téměř s jistotou bude znamenat, že zůstanou před branami sněmovny, neboť jejich podpora dle průzkumů nepřesahuje 3%. Pragmatické rozhodnutí Lidovců koalici vypovědět, aby se alespoň oni ve sněmovně udrželi, by se jim ale mohlo vymstít. Konzervativní voliči KDU-ČSL by mohli na rychlé změny názorů zareagovat negativně, a tak dosáhnout i na 5% hlasů možná bude pro Lidovce oříškem. Křesťanským demokratům tak nezbývá než spoléhat na to, že jejich osud je v rukou božích, a začít se poctivě modlit.
Zde se můžete zamyslet nad tím, jaké by to bylo kdyby lidoveckou kandidátku nevedl Pavel Bělobrádek, ale sám Bůh.