Uprchlická krize rozděluje společnost i politiky. Zatímco většina pravicových politiků se proti masové migraci nějakým způsobem vymezuje, politici na levé straně spektra se uprchlíků zastávají a vyzývají k co největší solidaritě s nimi. Výjimkou není ani lídr britských labouristů, Jeremy Corbyn. I on je ve Spojeném království jedním z největších bojovníků za práva uprchlíků. Ovšem i v této otázce je jindy názorově konzistentní Corbyn ochoten udělat výjimku.
Corbyn, který zastává mnohdy až krajně levicové postoje, je modlou pro všechny britské liberály. Milují ho i přistěhovalci, kteří již v zemi mají volební právo, jelikož je to většinou on, kdo se jich neváhá na půdě parlamentu zastávat a upozorňovat na to, že jsou cennou součástí britské společnosti, pro níž představují významný obohacující prvek. O to víc byli všichni překvapeni, když v pořadu britského televizního komentátora Andrewa Marra začal Corbyn na imigranty nadávat.
Když dosud uprchlíky vždy velebící Corbyn prohlásil, že imigrace zničila ve Velké Británii pracovní příležitosti pro Brity, nejeden televizní divák nechápal, kde se v labouristickém předsedovi vzal tento nečekaný názorový obrat. Až následně Corbyn vysvětlil, jak to vlastně myslel. Nenáviděnými uprchlíky pro něj nejsou ti z Blízkého východu, ale legální přistěhovalci z Polska, Česka, Slovenska a dalších východoevropských zemí. Ti podle něj pracují převážně ve stavebnictví za nízké mzdy a berou tak práci Britům.
Je pozoruhodné, že politik, který se ostře vymezuje proti vystoupení Velké Británie z Evropské unie, kritizuje jednu z jejích největších výhod, tedy volný pohyb osob a služeb, kdy občan jednoho státu má možnost se usadit a pracovat. Ještě horší je, že za příčinu problémů ve vlastní zemi označuje občany ostatních členských států, kteří v Británii zastanou fyzicky náročnou a mizerně placenou práci, nad kterou Britové ohrnují nos. Přitom ilegální přistěhovalci s falešnými doklady a nejistým původem ze zemí Blízkého východu a severní Afriky Corbynovi vrásky nedělají. Na druhou stanu tito lidé, kteří se většinou pouze přisají na sociální dávky, nemohou nijak zabírat místa Britům na pracovním trhu, když ani pracovat nechtějí a nebudou.
A zde se ještě v souvislosti s touto ožehavou tematikou podívejte na sice už poněkud starší, ale přesto stále současný a aktuální článek s všeříkajícím titulkem 7 důvodů, proč si místo psa raději pořídit imigranta.