Gayové, postižení a ti druzí
Všechno to odstartoval emailový dotaz občanky Venduly Svobodové, respektive Brázdilova odpověď na něj. Svobodová, lékařka, sama žijící v homosexuálním vztahu, se obracela na signatáře novely Listiny základních práv a svobod, kteří žádají, aby manželství mohlo být výlučně uzavřeno mezi mužem a ženou. Od Brázdila, také lékaře, který se ještě patrně sám hledá, se jí dostalo odpovědi: „Mimoňi jsou mimo a já jsem a zůstávám a zůstanu nohama na zemi. Postižení lidé nemůžou být manželé a mít děti.“
No, to je, jak by řekl klasik, přinejmenším v každém ohledu nešťastný výrok, který pochopitelně namíchl veřejnost, a vlastně i nás. Nevíme, co přesně má Brázdil za problém, ale z jeho slov cítíme tak trochu úzkost. My v redakci jsme totiž velmi empatičtí a taky jsme tak trochu psychologové-amatéři. Nemyslíme si, že Brázdil chtěl někoho urazit. Spíše se rozhodl světu sdělit pravdu, ale na poslední chvíli si to rozmyslel. Jak říkají odborníci, užil metodu kouřové clony.
Ale ne, spekulace stranou. O pravé orientaci Milana Brázdila samozřejmě nic nevíme, ale nejsme jediní, koho takovéto zdůvodnění jeho prohlášení napadlo. Popravdě se k němu kloní velká část českého Facebooku. Víte, jak se to říká s tou potrefenou husou, že ano?
Každopádně, Brázdilovo vyjádření nenaštvalo jen občany a internetové diskutéry, ale také jeho spolustraníky, a dokonce i jeho šéfa Andreje Babiše, podle kterého taková prohlášení do dnešní doby nepatří. Dle svých slov má mezi homosexuály mnoho přátel a s manželkou byli na jedné takové svatbě. Brázdilova kolegyně z ANO Karla Šlechtová, které LGBT komunitu dlouhodobě podporuje, se k tomu postavila následovně...
Brázdil se ale k omluvě nemá. „Na vyjádření svého názoru mám imunitu, omlouvat se nebudu,“ nechal se politik slyšet. My říkáme, jasně, Milánku, cokoliv potřebuješ, aby ses srovnal sám se sebou. Koneckonců, ve svém věku už bys měl mít rozum.
A zde si přečtěte o tom, že Chorvatsko zakázalo řízek s chlebem.