fb pixel
Vyhledávání

Čas udělat letnímu času pápá: 7 zajímavostí o posouvání hodinových ručiček

Nastal čas na změnu? + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Čas plyne kupředu a pokud nemáte takové „štěstí“ jako Marty McFly, tak se do minulosti nepodíváte. I když jednou ročně vlastně tak trochu ano, o posledním říjnovém víkendu, kdy se ručička hodinek posouvá o 60 minut zpět.

Václav Roman
Václav Roman 25.10.2018, 16:06

Hodinka sem, hodinka tam

Pokud jste v době změny času na party, je to fajn, fajn, fajnový, hodinka k dobru se vždycky hodí, pokud cestujete nočním dálkovým vlakem, už to taková výhra není, protože budete hodinu čekat, abyste náhodou nepřijeli někam dříve. Nicméně střídání letního a zimního času mělo jednou provždy skončit. Evropská komise totiž navrhla, aby od 31. března 2019 došlo ke změně času ze zimního zpátky na letní naposledy povinně. Jak víme, nedopadlo to.

Změny času nejsou žádné dogma, na kterém je nutné lpět. V nedávné anketě, do níž se zapojilo téměř 5 milionů Evropanů, se většina vyjádřila pro zrušení. Pro zachování se vyslovilo jen 16 % zúčastněných. Podívejme se na několik zajímavostí, které se točí kolem letního času:

1. První byl Franklin

Benjamin Franklin se v roce 1784 vyjádřil tím způsobem, že by lidé měli lépe využívat denní světlo, má se chodit spát dříve i dříve vstávat. Ušetřilo by se tím podle něj na svíčkách.

2. Plýtvání denním světlem

Neexistence letního času je plýtváním denním světlem. Nabádal k tomu už i Franklin a v roce 1907 se k němu s tímto názorem přidal také londýnský stavitel William Willett. Na zavedení letního času si však musel svět ještě pár let počkat.

3. Zavedení letního času

Poprvé byl letní čas zaveden dne 14. dubna 1916 ve Švédsku, a pak už to šlo rychle. Přidávaly se další a další. České země jej poprvé poznaly 30. dubna 1916, tehdy ještě byly součástí Rakouska-Uherska. Platil do 1. října téhož roku. Bylo to v podstatě na zkoušku a jelikož se to nechytlo, daly jednotlivé státy od letního času zase ruce pryč.

4. Pokus číslo dvě

Znovu byl u nás letní čas nastolen v rámci úsporných opatření v období druhé světové války. Letní čas zrušila československá vláda v roce 1949.

5. Šlo to i bez něj

Pak to tři desítky let fungovalo krásně bez letního času. Třicet let se hodinky nepřeřizovaly, než přišel rok 1979, ve kterém byl v Československu zaveden každoroční letní čas. Od té doby se u nás čas mění pravidelně.

6. Odlišnosti změny

Nejprve docházelo ke změně na letní čas první dubnovou sobotu, od roku 1981 se dnem změny stala poslední sobota v březnu. Čas se první čtyři roky měnil na jaře úderem půlnoci, na podzim v jednu hodinu ráno. Letní čas trval stejně dlouho jako zimní, půl roku.

7. Časový paradox

V roce 1996 Evropská unie nařídila změnu, kterou byl prodloužen letní čas o celý měsíc až do posledního říjnového víkendu. Letní čas tak trvá 7 měsíců. Paradoxně platí po větší část roku než čas pásmový.

A zde si přečtěte více o lidovém hlasování o zrušení střídání času.

Podobné články

Doporučujeme

Další články