Zavřete všechny, odcházím
Martin Janeček podal žádost, že chce skončit v čele Finanční správy k 27. prosinci a ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ji přijala. V poslední době se kritika vůči němu stupňovala, a to z několika důvodů. Ve snaze o efektivnější výběr daní Finanční správa nadužívá takzvané zajišťovaní příkazy, odpor se zvedl také kvůli dovedení elektronické evidence tržeb ad absurdum, kdy jeho podřízení vyžadovali od novomanželů informace o počtu hostů a útratě. Pěkný svatební dáreček.
Necitlivá práce úředníků a čím dál větší zásahy do soukromí vytvářejí pocit strachu. Vypadá to tak, že si stát myslí, že každý je potenciální zloděj. A podnikatelé obzvlášť. Zajišťovací příkazy jsou sice součástí českého právního řádu od roku 1993, ale nikdy se netěšily takové oblibě daňových úřadu jako právě za Janečka. Těmito příkazy je možné blokovat majetek firem, které jsou podezřelé z nezaplacení daně.
Janeček se do čela Finanční správy dostal na konci října 2014, kdy jej jmenovala vláda. Ministrem financí byl současný premiér Andrej Babiš (ANO). Od roku 2007 do roku 2012 se jejich počet pohyboval kolem stovky a v roce 2013 se vyhoupl na 467, což se může zdát hodně, ale pak bylo ještě hůř. Například v roce 2015 se jednalo o 1605 zajišťovacích příkazů, což je zatím rekordní číslo.
Zajišťovací příkazy i kauza novomanželé
Zneužívání a nadužívání tohoto nástroje musel před vládou obhajovat někdejší ministr financí Ivan Pilný (ANO). Zabavování majetku ze strany finanční správy může mít pro firmy likvidační důsledky. Pilný dokonce vyzval Janečka, aby jeho úředníci postupovali co se zajišťovacích příkazů šetrněji.
Podobnou radu dala Janečkovi i současná ministryně financí Alena Schillerová v novomanželské kauze. Finanční úřad totiž trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem. Finanční správa se dokonce nechala slyšet, že ve vzduchu visí pokuta ve výši až půl milionu Kč pro ty, kdo informace o svatební hostině odmítnout bezdůvodně podat.
V loňském roce se dostal Martin Janeček pod palbu kritiky kvůli svému bydlení. V centru Prahy platil za pronájem služební garsonky včetně poplatků necelých patnáct stovek, přičemž v této lukrativní lokalitě se ceny pronájmů bytů pohybují kolem 11 tisíc bez poplatků.
Tlak na něj byl v poslední době enormní, až se nakonec odhodlal skončit. „O tomto svém kroku jsem uvažoval několik měsíců. Jedná se o mé osobní rozhodnutí," řekl Janeček. Kam povedou další kroky Martina Janečka, to teprve uvidíme.
A zde si můžete přečíst, jak finančáku ruply nervy: zavádí bleskové exekuce, může na vás vlítnout už pár dní po nezaplacení.