fb pixel
Vyhledávání

Bitva o Mosul na vlastní oči: dokument české novinářky vznikal v první linii

Nestává se často, aby v České republice vznikl dokument přímo z bojové vřavy a už vůbec ne, aby za ním autorsky stála žena. 22. listopadu do našich kin ale vstoupí snímek Jany Andert s názvem V Mosulu a rozhodně by vám neměl ujít.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.11.2018, 23:47

Přímo u zdroje

Do pravidelné rubriky Premiéra týdne většinou vybíráme takové snímky, na které se těší davy, tentokrát jsme se ale rozhodli sáhnout vzít to úplně opačný konec. Český dokument V Mosulu zřejmě nebude lámat rekordy, vidět by ho ale měli všichni. Není u nás totiž běžným jevem, aby český tvůrce, lépe řečeno tvůrkyně, přinesli autentický dokument z prvních linií válečné vřavy.

Reportérce a dokumentaristce Janě Andert se to podařilo. Bez podpory zahraničních štábů, na vlastní pěst, se na podzim 2017 vydala do Mosulu, města okupovaného Islámským státem. Ruiny domů vytváří metropoli duchů, které válka sebrala duši i život. Andert s kamerou doprovázela jednotku elitních iráckých vojáků, nepříjemně zblízka viděla sebevražedné atentátníky i vybuchování bomb.

Kromě vojáků reportérka trávila čas i s pozůstalými obětí teroritických útoků a zabitých vojáků. Snažila se co nejautentičtěji zachytit, jak se žije v aktivní válečné zóně, což je pro mnoho z nás zcela nepředstavitelné. Podle prvních ohlasů se režisérce daří přinést silné svědectví, které běžné novinové reportáže nenabízejí. Ty spíše přispívají k otupělosti nás, kdo sedíme v pohodlí domovů a vše sledujeme zprostředkovaně. Proto by měl být snímek V Mosulu povinností, rozhodně pro odpůrce syrských migrantů a příznivce Tomia Okamury.

A tady se podívejte na 5 historických nepřesností v Bohemian Rhapsody.

Podobné články

Doporučujeme

Další články