Boj o nezávislost České televize
Měla by být Česká televize pod kontrolou politiků? Je smutné, že taková otázka vůbec zazní. Vznesl ji poslanec Roman Sklenák (ČSSD), který rovněž své kolegy vyzval, aby si nepohrávali s myšlenkou ji ovládnout. Předcházelo tomu dohadování se o výročních zprávách České televize, o jejichž schvalování však zatím poslanci nehlasovali.
V zákoně je stanoveno, že při dvojím zamítnutí zprávy o hospodaření ČT může Sněmovna odvolat Radu ČT, načež by se pak volili noví členové. Nová rada pak může odvolat současného generálního ředitele a jmenovat svého a bylo by rázem po nezávislosti. Nový ředitel by si totiž mohl na klíčové posty dosadit své lidi, kteří by veřejnoprávní médium změnili tak, aby to vyhovovalo vládnoucí většině. Hlasovací mašinérie ANO, KSČM a SPD disponuje pohodlnou většinou 115 hlasů, takže podobný scénář může dojít svému naplnění.
Při tvorbě zákona o České televizi se ji politici snažili odpolitizovat. Z toho důvodu členy Rady ČT nenavrhují politici, ale spolky a jiné organizace. Jenže současné vládnoucí většině dle všeho současná Rada ČT nevyhovuje a raději by tam viděla úplně jiné členy.
Silní v kramflecích se cítí komunisté, kteří se poprvé od roku 1989 dostali do nejvyšších pater politiky, za což jsou premiérovi Andreji Babišovi i prezidentovi Miloši Zemanovi loajální. Komunistický poslanec Jiří Valenta hřímal ve Sněmovně, že by Česká televize měla zveřejnit platy Nory Fridrichové a Václava Moravce. "Znamenají snad víc než kdokoliv z nás ústavních činitelů, jejichž platy jsou veřejné?" vznášel dotaz.
Ale to není všechno, Valenta měl hodně munice a střílel ostrými. Nechal se slyšet, že Česká televize je neužitečná, dokonce prý dle jeho slov škodí. Potom se pustil do kritiky její nevyváženosti. Je více než bizarní, že na porušování nestrannosti si stěžují zrovna komunisté. A tam Valentův výčet nekončí. Podle něho dokonce stojí Česká televize za vítězstvím Andreje Babiše v parlamentních volbách i za vítězstvím Miloše Zemana ve volbách prezidentských. Jejich ustavičné útoky jim totiž prý pomohly.
Vyslovil se k tomu i Petr Gazdík (STAN), který v ironii vyjádřil pochopení nad tím, že by se komunisté rádi vrátili do doby, kdy mohli řídit a organizovat všelicos, třeba i podobu televizního zpravodajství.
Polívčičku si nezapomněli přihřát ani poslanci z SPD Tomia Okamury. Lubomír Španěl uvedl, že zpravodajství České televize je dlouhodobě zmanipulované a neobjektivní. Jako odstrašující příklad uvedl pořad 168 hodin… "který využívá nebo spíše zneužívá umění střihu, vytržení věci z kontextu a skryté natáčení osob, které používá následně k cílené dehonestaci či zesměšnění politicky nepohodlných lidí," řekl doslova. Česká televize prý překrucuje fakta. Což je zajímavé tvrzení od někoho ze strany, která se nezdráhá šířit na sociálních sítích fake news.
A tady si můžete přečíst, jak se před 15 lety zrodil legendární Facebook.