fb pixel
Vyhledávání

Hašek chtěl spasit ČSSD, nedokázal přitom ani napsat rigorózní práci: 6 zapomenutých kauz bývalého hejtmana

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Okolo bývalého hejtmana a sběratele funkcí Michala Haška (ČSSD) je opět živo. Jeho rigorózní práce, díky které získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově prý neodpovídá mnoha kritériím a působí podle mnoha expertů dosti pochybně. MF DNES totiž jeho vysokoškolskou práci zveřejnila, což vyvolalo v médiích patřičný rozruch. Připomeňme si nyní některé Haškovy kauzy a zajímavosti, na které jste už určitě zapomněli.

Martin Miko
Martin Miko 15.2.2019, 12:05

1. Starostou ve 25, poslancem o rok později

Do politiky vstoupil Michal Hašek už v roce 1998, když se stal členem tehdy perspektivní ČSSD. Následně se stal zastupitelem v Drásově a stal se asistentem starosty. V 25 letech se stal starostou Drásova a o rok později už seděl v Poslanecké sněmovně za Jihomoravský kraj. V té době byl poměrně čerstvým absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity, kde získal magisterský titul.

2. Oblíbený politik a inteligentní muž

O Haškovi se hovoří jako o inteligentním a schopném člověku. V Jihomoravském kraji patřil dlouhodobě mezi nejoblíbenější politiky. Jeho kauzy na republikové úrovni totiž v jeho kraji vyvažovalo vzorové chování komunálního politika. Jmenujme například jeho aktivitu během povodní, účast na kulturních akcích, podporu hasičů apod. I Díky tomu patřil k nejoblíbenějším hejtmanům v ČR.

3. Velký sběratel funkcí

Bývaly časy, kdy měl Michal Hašek až okolo 30 funkcí, které zastával, za což byl dlouhodobě kritizován ze všech stran. Jeho kritikům se především nelíbil fakt, že se neúčastnil hlasování v Poslanecké sněmovně. Například v roce 2010 se zúčastnil pouze 23 % hlasování. Po své rezignaci z pozice poslance v roce 2015 však svůj počet funkcí omezil.

4. Proslulý "Haškův" týden

Když po parlamentních volbách v roce 2013 nedokázala ČSSD uspět podle svých představ, sešel se Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jiří Zimola a Jeroným Tejc společně s prezidentem Milošem Zemanem na tajné schůzce v Lánech, kde údajně jednali o budoucnosti ČSSD bez Bohuslava Sobotky. Plán nakonec nevyšel a po pár dnech z vyjednávacího týmu ČSSD vystoupili politici, kteří se osudné schůzky účastnili. V dubnu 2014 se nakonec Hašek vzdal i funkce poslance, avšak hejtmanem Jihomoravského kraje zůstal.

5. Diplomatický pas na horší časy

V listopadu 2018 se ukázalo, že Hašek neodevzdal diplomatický pas a nereagoval s jeho návratem na výzvy ministerstva zahraničí. Nutno připomenout, že ve funkci byl do podzimu roku 2016, takže měl u sebe pas přes dva roky neoprávněně. Na svou obhajobu řekl, že o výzvách neví, nepoužívá ho, a že po neplatném dokladu stejně netouží.

6. Podivně vystudovaný doktor práv

V roce 2010 obdržel Hašek titul JUDr. na soukromé Vysoké škole v Sládkovičově, kterou vedl jeho slovenský spolustraník Mojmír Mamojka, který se stal zároveň i konzultantem jeho práce. Zájem médií vzbudila jeho rigorózní práce, avšak Hašek ji nikdy nezveřejnil. Novinářům z MF Dnes se ji nakonec podařilo získat a odtajnit. Podle expertů se údajně jedná o práci, která není ani na úrovni seminárky. Jeho titul tak podle některých není oprávněný.

A zde Miroslav Zikmund oslavil stovku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články