fb pixel
Vyhledávání

Skutečná lovestory Stephena a Jane Hawkingových: Zamilovali se, až když už byl nemocný

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Snímek Teorie všeho vypráví příběh jednoho z nejgeniálnějších mozků, které kdy chodily po planetě Zemi Stephena Hawkinga. Nesleduje jen jeho kariéru, ale i vztah s Jane Wilde, který se podařilo udržet roky i navzdory Hawkingově nemoci; amyotrofické laterální skleróze. Jak moc věrný v tomhle směru oscarový film vlastně je?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.2.2020, 15:57

Celý Hawking

Když točíte životopisný film, máte tak trochu ztížené podmínky. Zatímco kolegové od fikce si mohou dělat víceméně to, co sami chtějí, vy musíte mít na mysli věrnost reálné předloze. Obzvlášť když na plátno převádíte story někoho, kdo ještě žije a v případě nespokojenosti s výsledkem by vás mohl taky třeba žalovat...

Tvůrci dramatu Teorie všeho, které líčí příběh geniálního Stephena Hawkinga, si toho všeho byli dobře vědomi. Na rozdíl od jiných biopiců najdeme v tom jejich jen minimum odchylek od skutečnosti. Ostatně, sám Hawking poté, co snímek viděl, řekl, že se mu Eddie Redmayne v hlavní roli nesmírně líbil, v několika scénách měl dokonce pocit, že herec se jím doslova stal, a že vztah s jeho první manželkou Jane byl zachycen velmi věrně. Ale všechno má své ale!

Autoři Teorie všeho se drželi hodně zkrátka například ve vyobrazení Hawkingovy rodiny. Zatímco ve filmu jsou Hawkingovi relativně normální rodinkou, ve skutečnosti byli, no, vlastně skoro přesný opak. Jejich rodinným vozem byl starý taxík, ve sklepě domu chovali včely a velmi často u večeře mlčeli, protože si každý jeden člen četl. Hawkingovi kamarádi z dětství vzpomínají, že byli často vyvedeni z míry tím, o čem se u jejich kamaráda doma otevřeně mluvilo o homosexuálech, sexu, problematice potratů...

Drobné odchylky od reality by se našly i v hlavním tématu snímku, tedy vztahu Hawkinga s Jane. Je pravda, že se ti dva seznámili na silvestrovském večírku, dohromady se dali ale až poté, co Stephenovi diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu (na což lékaři mimochodem nepřišli po jednom náhodném pádu, jak je to ve filmu, ale poté, co ho rodiče po projevech řady symptomů donutili navštívit lékaře). Ve filmu se Jane o Stephenově nemoci dozví od jeho kamaráda Briana. Ve skutečnosti jí to ale neúmyslně prozradili její vlastní přátelé.

Jinak byli ale režisér James Marsh a jeho tým extrémně pečliví a komplikovanou, nicméně krásnou lovestory Stephena a Jane zachytili téměř zcela věrně. Výsledek důkladné práce rozhodně stojí za vidění.

Podobné články

Doporučujeme

Další články