Kvůli těmto šesti důvodům by měly stát cigarety minimálně 200 korun českých. Zamávalo by to v podstatě s každým a měli bychom se lépe.
1. Stát víc vydělá na na daních
Věděli jste, že při koupi jedné krabičky cigaret za 102 korun českých zaplatíte státu na daních celkem 74,44 korun? To jsou skoro tři čtvrtiny z ceny krabičky, ale nezoufejte, protože například v Irsku lidé zaplatí na daních ještě o 13 % víc. Od ledna do července roku 2018 vybral stát na dani z tabáku 31,32 miliard korun, takže v případě, že by stát vydělal dvakrát víc, mohli bychom dále vesele utrácet za obědy pro děti, rodičovské příspěvky a slevy na jízdném pro seniory a studenty.
2. Některým lidem by se zhnusila cena cigaret
Postupné zdražování je neefektivní, protože cena tabáku roste úměrně k inflaci a růstu platů. Kdybychom ovšem cenu cigaret ze dne na den zdvojnásobili, zhnusilo by se kouření lidem. Některé z nich by tento šok nejspíš dokonce donutil přestat kouřit. Jednalo by se však o poměrně malé procento, takže by stát i nadále vydělával dostatečné množství peněz na daních.
3. Lidé by méně pili alkohol
Vzhledem k tomu, že k pití alkoholu dost často patří kouření cigaret, lidé by si dvakrát rozmysleli, jestli jít do hospody nebo ne. Po třech pivech má totiž i vyléčený kuřák chuť na cigaretu a dvojnásobná cena za krabičku by mnoho lidé odradila. Lidé by rázem začali podnikat činnosti, které jsou zdarma.
4. Z kouření by se stal znak papalášství
Kdyby cena cigaret byla dvojnásobná, obyčejní lidé by si je nemohli dovolit, takže by se staly doménou bohatých lidí. To by samozřejmě pobouřilo obyčejné lidi, čehož by využili komunisté a SPD. Ve své kampani by poukazovali na to, jak si česká smetánka slastně pokuřuje, zatímco obyčejný dělník musí nuceně inhalovat pouze kouř z komína a výfuku.
5. Byly by zavedeny kuřácké hospody
Vzhledem k tomu, že by bylo kouření luxus, musela by vláda zakročit a umožnit lidem, aby mohli kouřit alespoň pasivně. Proto by bylo ideální, aby byly znovu zavedeny kuřácké podniky, ve kterých by si lidé vychutnali alespoň pasivního šluka.
6. Lidé by se přestěhovali do Ústí a Ostravy
Vzhledem k tomu, že by byly cigarety drahé, moudré lidi by napadlo, že bude rozumné se přestěhovat do oblastí, kde je špatný vzduch, který by nahrazoval cigaretový kouř. Jedná se o města s těžkým průmyslem nebo těžbou uhlí. Proto by se lidé začali stahovat do Mostu, Ústí nad Labem nebo do Ostravy, tedy do oblastí, odkud se normální lidé stěhují jinam.
A zde je 5 důvodů, proč je Filip Renč nejhorším porevolučním režisérem.