Rozporuplná osobnost Emanuela Moravce
"Jak bychom se na jeho místě zachovali my sami?“ ptá se režisér tohoto projektu Biser A. Arichtev, který do hlavní role Emanuela Moravce obsadil Mariána Labudu mladšího.
"Prostřednictvím této postavy poznáváme politické dění v naší zemi v letech nacistické okupace očima důležitého aktéra s dramatickým osudem. Sledovat z historického odstupu proměnu zásadového idealisty v zrádce národa je fascinující,“ dodává režisér.
Kdo byl Emanuel Moravec?
Moravec byl legionář, který sloužil v československé armádě a velký expert na vojenskou problematiku. Pokud by padnul na začátku války, byl by pravděpodobně vyznamenán in memoriam, v učebnicích by s o něm psalo jako o národním hrdinovi a jmenovaly by se po něm ulice. Ale ouha. Přišlo, co nikdo nečekal. Přerod do kolaboranta byl nečekaný. Češi jej nenáviděli a stal se ztělesněním zrady.
Připravovaná minisérie Emanuel Moravec – Anatomie zrady nám prostřednictvím této temné osobnosti, kterou jsme zařadili mezi 10 největších zrádců našeho národa, ukáže politické dění v naší zemi v letech nacistické okupace.
Režisér Arichtev se rozhodl s historickým odstupem sledovat proměny člověka prosazujícího Masarykovské ideály a bojujícího za svou vlast ve zrádce národa. Nabídne tragický příběh ambiciozního člověka, který patřil mezi nejaktivnější představitele české kolaborace s nacistickým okupačním režimem v době Protektorátu Čechy a Morava.
Po vyhlášení protektorátu začal Moravec hájit úplně jiné názory a mít opačné postoje než za první republiky. Po mnichovském diktátu burcoval ještě k boji proti nacistickému Německu, chtěl proti Hitlerovi zasáhnout za jakoukoliv cenu. Jenže po vzniku Protektorátu Čechy a Morava hitlerovskému Německu oddaně sloužil. To mu nemohl odpustit nikdo.
Nacisté mu umožnili vydat knihu V úloze mouřenína – Československá tragédie 1938, dočkal se i poznávací cesty po Německu a práce v Československém rozhlase. Rozhlasové komentáře vydal v knize Ve službách nové Evropy. Moravec zastával myšlenku sjednocení Evropy pod německou nadvládou.
Moravec ministrem lidové osvěty
Když přijel do Prahy nový zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, Moravec jej navštívil a přísahal věrnost Německé říši. V roce 1942 se Moravec stal ministrem školství a lidové osvěty v protektorátní vládě. Byl bezpochyby nejneoblíbenějším ministrem, báli se jej nejen obyčejní Češi, ale i ostatní členové vlády i prezident Emil Hácha. Exilová vláda v Londýně na něj dokonce plánovala spáchat atentát.
Proč legionář takto nečekaně obrátil a začal hlásat nacistické názory, se můžeme jen dohadovat. Historici uvádí hned několik důvodů, proč zradil. Moravec mohl mít strach, že za své předchozí názory bude poslán do koncentračního tábora, a proto se mohl snažit být co nejvíce servilní. Mohl také nakonec nabýt přesvědčení, že boj proti Třetí říši by znamenal rozprášení českého národa a usoudil, že třeba ohnout hřbet. Tímto možná obhajoval Moravec zradu, před sebou samým. Moravec navíc nerad seděl s rukama v klíně, a tak když dostal příležitost, chopil se jí a horlivě se snažil plnit úkoly, byť proti svým vlastním lidem. Jako vojenský expert mohl být také fascinován německým tažením... zkrátka důvodů nepřeberně a za jeho přerodem bude stát nejspíše od všeho trochu.
Vhled do toho, jak se z velkého vlastence stal přes noc zrádce nabídne připravovaná minisérie České televize, které bychom se měli dočkat ještě v roce 2019.
Smrt zrádce
Jak to se zrádcem národa dopadlo, víme. Po vypuknutí pražského povstání se Moravec začal strachovat, že padne do rukou povstalců. Když jej nacisté dne 5. května 1945 vezli na Mělník, odkud měl z tamní vysílací stanice promluvit k národu. Rozhlas v Praze už byl obsazený, tak museli jinam. Jenomže nedojeli. Automobilu došel v Chotkově ulici benzín, Moravec si uvědomil, v jaké je situaci, vytáhl revolver a zastřelil se.
Nacisté jej zakopali na dvoře biskupského gymnázia ve Winterově ulici. Po válce pak bylo jeho mrtvé tělo exhumováno, následná soudní pitva jasně prokázala, že zrádce národa spáchal sebevraždu.
A zde si můžete přečíst o Temném případu České televize, který se jmenuje Princip slasti.