fb pixel
Vyhledávání

Nový mandát, nová imunita. Čtveřici nově zvolených poslanců se přerušuje trestní stíhání

Zdroj: Profimedia.cz

Všech 200 nových poslanců se od včerejšího zvolení těší výsadám poslanecké imunity. Obzvláště velký význam to ale má pro čtyři z nich. Čtveřici zvolených zákonodárců totiž nově nabytá imunita chrání před trestním stíháním, které proti nim bylo před zvolením vedeno. Aby mohlo být v trestním stíhání pokračováno, musí orgány činné v trestním řízení nově požádat o vydání daných poslanců a jejich kolegové musí toto vydání odsouhlasit.

Jan Palička
Jan Palička 22.10.2017, 12:42

1) Andrej Babiš

Asi nejhlasitěji se o imunitě a trestním stíhání mluví o lídrovi hnutí ANO a vítězi voleb Andrej Babišovi. Ten byl totiž k trestnímu stíhání vydán kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo ke konci předchozího volebního období, což provázely silné emoce a vyhrocená debata. Babiš čelí kritice i za ovlivňování médií a obcházení zákona prostřednictvím nezdaněných zisků z korunových dluhopisů Agrofertu. Sám předseda hnutí ANO od počátku považuje celé trestní stíhání za účelové. O jeho vydání k trestnímu stíhání bude nyní hlasovat ne 47, ale 78 poslanců jeho hnutí. Stačí mu tak na svou stranu získat 23 poslanců a trestnímu stíhání unikne.

2) Jaroslav Faltýnek

Spolu s Babišem byl k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo v uplynulém volebním období vydán i místopředseda hnutí ANO a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek. I on považuje veškerá obvinění za vykonstruovanou antikampaň proti hnutí ANO. Od chvíle, kdy bylo sečteno 100 % hlasů, Faltýnek v diskusích vehementně všechny opravoval, že již není ani on ani Babiš trestně stíhaný. Otázku na to, jak bude jejich trestní stíhání pokračovat, Faltýnek odpálkoval slovy: "Já a pan Babiš budeme mít znovu imunitu a celá věc se dostává na bod nula.“ Dal tak jasně najevo, že počítá s tím, že Poslanecká sněmovna v novém složení ani jednoho z poslanců hnutí ANO k trestnímu stíhání nevydá a kauza Čapí hnízdo tak nebude vyšetřena.

3) Martin Půta

Do Poslanecké sněmovny byl za hnutí Starostů a nezávislých zvolen i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Jako krajského zastupitele Půtu žádná imunita nechránila a tak byl v roce 2014 obviněn z přijetí úplatku týkajícího se rekonstrukce kostela sv. Máří Magdaleny v Liberci, díky čemuž rezignoval na post předsedy hnutí STAN, který tehdy zastával, a byl nahrazen Petrem Gazdíkem. V dané věci byl na Půtu podán v únoru 2017 návrh na podání obžaloby. Ve sněmovních volbách kandidoval v Libereckém kraji Půta z posledního místa, ale byl preferenčními hlasy zvolen poslancem, čímž nabyl imunitu. I o jeho dalším trestním stíhání tak budou muset rozhodnout noví poslanci.

4) Bohuslav Svoboda

V nejpokročilejším stádiu je trestní stíhání znovuzvoleného poslance ODS a někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody. Právě Svobodovo působení na magistrátu vyvrcholilo tím, že spolu se svým nástupcem na postu primátora Tomášem Hudečkem byl odsouzen k podmíněnému trestu za porušení předpisů o hospodářské soutěži a porušení povinnosti při správě cizího majetku v kauze Opencard. Proti rozsudku, který byl Svobodovi doručen až v červenci tohoto roku, se exprimátor odvolal a řízení tak stále pokračovalo. O tom, jak dopadne zatím nepravomocně odsouzený Bohuslav Svoboda, bude moci vzhledem k opětovně nabyté imunitě rozhodnout odvolací soud až tehdy, pokud bude Svoboda znovu vydán k trestnímu stíhání. Vzhledem k tomu, že Svoboda sám již v minulém volebním období vyzýval poslance, aby ho imunity zbavili a on mohl očistit své jméno, lze očekávat, že se stejně zachová i nyní.

A TADY se podívejte na nové dno Miloše Zemana.

Podobné články

Doporučujeme

Další články