Servít je vůl
Že je Servít vykastrovaným býkem zaznamenaly hlavně starší vysokoškolské generace v okolí pražských Dejvic v 60. letech. Legenda praví, že se jednalo o (soudruha) profesora Radima Servíta, který vyučoval na stavební fakultě ČVUT. Prý býval ras při zkouškách. Taky to ale mohl být Servít z Fyziologického ústavu ČSAV. Nebo botanik Servít Mirek, který napsal dvě naprosto příšerné uspávačkové učebnice...
praha.eu
Servíte, promiň!
Jistě, píšu tu o rozezleném plku anonymního vysokoškoláka. Podobných výkřiků do zdí muselo od všeobecné gramotnosti lidu vzniknout nekonečno vůči každé autoritě - jenže sdělení o Servítovi je výjimečné. A to svým rozsahem. Objevovalo se postupně po celé Praze, i mimo ni po celé Č(S)R, v dalších evropských státech a ještě dál. Nápis byl prý údajně spatřen na Eiffelově věži, Gerlachovském štítu, Akropoli, veřejných toaletách v Londýně, v newyorském metru, dokonce i na sovětské polární stanici na Jižním pólu. Sdělení mutovalo, Servít se rozvíjel... A krásně mátl místní obyvatele, kteří nikdy, stejně jako většina autorů, Servíta vůbec neznali.
prazskychytra.cz
Všichni jste volové - Servít
Byla to krásná recese. Servít je vůl prostě všem mluvilo z duše a stalo se heslem, které překročilo hranice latrín a světa. Profesor Servít - ten z Fyziologického ústavu - důrazně popřel, že by s latrináliemi měl něco společného. Je to škoda, protože to také může znamenat, že opravdu volem byl. Dnes si Servíta téměř nikde nepřečtete, naší generaci naprosto nic neříká. Za pár měsíců ale vysokoškoláky čeká zkouškové. Vytvoříme si novou globální latrinálii? Vůl s titulem totiž není žádnou raritou!