fb pixel
Vyhledávání

Objevení planety Neptun: Modrý plynný obr byl pojmenován po římském bohu moře, Slunce oběhne jednou za 165 let

Zdroj: NASA/Voyager 2 Team - http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap010821.htmlhttp://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA01142, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=640834

Bylo 23. září roku 1846, když německý astronom Johann Gottfried Galle objevil ze své berlínské observatoře planetu Neptun. Sluneční soustava tímto dnem oficiálně získala svou osmou planetu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 23.9.2023, 11:18

Kde je Neptun?

Najít planetu není ani zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, zvláště píše-li se teprve rok 1846. Slunce i Měsíc jsou pochopitelně na obloze vidět jasně a zřetelně a všimne si jich každý i bez teleskopu.

Bavíme-li se však o planetě Neptun, je potřeba si uvědomit jeho vzdálenost. Ostatně po „vyřazení“ Pluta ze Sluneční soustavy je právě Neptun nejvzdálenější planetou od Slunce.

Objevení Neptunu

Neptun je od Země vzdálen asi 0,0004569 světelných let, což znamená, že světlu trvá více než 4 hodiny, aby se dostalo od Země k Neptunu. Pro srovnání, Slunce je od Země vzdáleno 8 světelných minut. Aby číslo působilo ještě neuvěřitelněji, lze zmínit, že Neptun je od Země vzdálen přibližně 4,5 miliardy kilometrů.

Neptun, obecně osmou planetu od Slunce, postuloval francouzský astronom Urbain-Jean-Joseph Le Verrier, který vypočítal přibližnou polohu planety na základě studia gravitačních poruch v pohybech Uranu. Dne 23. září roku 1846 Le Verrier informoval německého astronoma Galleho o svých zjištěních, a ještě téže noci Galle a jeho asistent Heinrich Louis d'Arrest identifikovali Neptun ve své hvězdárně v Berlíně.

Modrý plynný obr

Zaznamenáním jeho pohybu vůči hvězdám na pozadí v průběhu 24 hodin potvrdili, že se jedná o planetu. Modrý plynný obr, jehož průměr je čtyřikrát větší než průměr Země, byl pojmenován po římském bohu moře.

Má osm známých měsíců, z nichž největší je Triton, a prstencovou soustavu obsahující tři jasné a dva matné prstence. Kolem Slunce oběhne jednou za 165 let, což rovněž dokazuje obrovský rozdíl ve vzdálenostech, například ve srovnání se Zemí, které jeden oběh trvá 365 dní. V roce 1989 navštívil Neptun jako první lidská planetární sonda americký Voyager 2.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články