Devátá planeta
Existenci neznámé deváté planety poprvé navrhl Percival Lowell, který vyslovil teorii, že kmitání oběžných drah Uranu a Neptunu je způsobeno gravitačním působením neznámého planetárního tělesa. Lowell vypočítal přibližnou polohu předpokládané deváté planety a více než deset let po ní neúspěšně pátral.
V roce 1929 však bylo na základě Lowellových výpočtů a výpočtů W. H. Pickeringa na Lowellově observatoři v Arizoně hledání Pluta obnoveno. Dne 18. února 1930 objevil Tombaugh malou vzdálenou planetu pomocí nové astronomické techniky fotografických desek v kombinaci s mžikovým mikroskopem.
Objev Pluta
Jeho objev potvrdilo několik dalších astronomů a 13. března 1930 – v den výročí Lowellova narození a objevu Uranu Williamem Herschelem – byl objev Pluta veřejně oznámen. Pluto, jehož povrchová teplota se odhaduje přibližně na -218 stupňů Celsia, dostalo příhodně římské jméno boha podsvětí v řecké mytologii.
Průměrná vzdálenost Pluta od Slunce je téměř čtyři miliardy kilometrů a jeden oběh trvá přibližně 248 let. Má také nejvíce eliptickou a skloněnou dráhu ze všech planet a v nejbližším bodě ke Slunci prochází uvnitř dráhy Neptunu, osmé planety.
Trpasličí planeta
Po jeho objevení někteří astronomové zpochybňovali, zda má Pluto dostatečnou hmotnost na to, aby ve vesmíru ovlivnilo dráhy Uranu a Neptunu. V roce 1978 objevili James Christy a Robert Harrington jediný známý měsíc planety Pluto, nazvaný Charon, jehož průměr byl určen na 737 km oproti 1428 km Pluta. Předpokládalo se, že Pluto a Charon společně tvoří soustavu dvou planet, která má dostatečnou hmotnost na to, aby způsobila rozkolísání oběžných drah Uranu a Neptunu.
V srpnu 2006 však Mezinárodní astronomická unie oznámila, že Pluto již nebude považováno za planetu, a to kvůli novým pravidlům, podle kterých musí planety „vyklidit okolí své dráhy“. Vzhledem k tomu, že se Pluto svou podlouhlou dráhou překrývá s dráhou Neptunu, bylo diskvalifikováno. Od té doby je považováno za trpasličí planetu, která se do Sluneční soustavy nepočítá.
Zdroj: History, Wikipedia