fb pixel
Vyhledávání

Očkování proti chřipce: Někteří uvědomělí spoluobčané by se očkovali i rádi, ale nebylo čím

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Období chřipek se blíží, ať se nám to líbí nebo ne. Chřipka patří mezi nejčastější virové onemocnění, které se velice snadno šíří především kapénkovou infekcí a které, pokud se správně nezaléčí, může mít i fatální následky. Bohužel, celá řada z nás má tendence toto onemocnění podceňovat a přecházet. Účinná prevence moc není, a tak je možné se proti chřipce nechat očkovat.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 12.11.2019, 10:23

Každý rok na začátku podzimu lékaři apelují na veřejnost, aby chřipku nepodceňovala. Jedná se o onemocnění, které udeří náhle a průměrná pracovní neschopnost je 14 dnů, jak uvádí na svých webových stránkách Státní zdravotní ústav (SZÚ). Pokud se chřipka nepodchytí, může se z nekomplikovaného onemocnění vyvinout zápal plic, případně může být napadené i srdce. V krajních případech i obyčejná chřipka může být smrtelná. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti školou povinné, kde se samozřejmě virus šíří „rychlostí světla“ dále pak populace starší 65 let a také osoby, které jsou chronicky nemocní, jako například cukrovkáři nebo kardiaci. Pozor by si ale měli dát také osoby se sníženou imunitou.

Existuje účinná prevence?

Účinná prevence proti chřipce moc není. Určitě neuškodí dopovat se preventivně vitamíny. Ti více odolní můžou zkusit otužování. Pak se také nabízí možnost očkování. A právě na zvyšování proočkovanosti apelují odborníci. SZÚ na svém webu píše, že očkování vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení výskytu onemocnění chřipkou a ke snížení počtu návštěv lékaře. Dále snižuje potřebu hospitalizace a možnost úmrtí ve skupině rizikových osob, výskyt zánětu středního ucha u dětí a pracovní neschopnosti u dospělých. A také vysvětluje, co to vlastně chřipková vakcína je. „Všechny chřipkové vakcíny obsahují 3 druhy usmrcených chřipkových virů (2xA a 1xB), jejich složení je každoročně upravováno dle doporučení Světové zdravotnická organizace, aby co nejvíce odpovídalo cirkulujícím kmenům chřipky. V České republice jsou nabízeny pouze vakcíny štěpené nebo subjednotkové, které se proti původním celovirionovým chřipkovým vakcínám odlišují nižším výskytem nežádoucích účinků. Vakcíny obsahující živé viry se v zemích EU nepoužívají.“ A dodává také informace o případných nežádoucích účincích. „Chřipkové vakcíny jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších, lze jimi očkovat děti od 6ti měsíců věku i těhotné ženy od 2.trimestru těhotenství. Nežádoucí účinky jsou poměrně vzácné, nejčastěji se jedná o krátkodobé zarudnutí a otok v místě vpichu. Může se objevit únava, bolesti svalů a kloubů, zvýšená teplota, které rychle bez další léčby odezní. Závažné alergické reakce hrozí u pacientů s alergiemi na vaječnou bílkovinu (u vakcín připravovaných na kuřecích vejcích) a antibiotikum neomycin. Pro pacienty alergické na vaječnou bílkovinu jsou vhodné vakcíny připravované na tkáňových kulturách.“ Tolik SZÚ. Pokud jste se tedy rozhodli vytáhnout do boje a s chřipkou se poprat i pomocí očkování, mohli jste ale v minulých dnech narazit na jeden dost zásadní problém. Vakcína nebyla k dispozici. Jaká je situace nyní?

Výpadek v dodávkách vakcíny prý již nehrozí

Podle systému hlášení výpadků léků Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) vakcína nebyla dostupná od 21. října z "kapacitních/distribučních důvodů". Někde podle SÚKL k výpadkům nedošlo, pokud měla lékárna či ordinace dostatečné zásoby. Vakcíny proti chřipce Vaxigrip Tetra byly podle výrobce Sanofi Paster opět dovezeny do Česka. "Tento týden bude obnovena distribuce do ordinací lékařů. Dodávky druhé vakcíny Influvac Tetra společnosti Mylan začaly už v září a byly už pro letošní sezonu ukončeny. Celkově jsme nyní do České republiky dovezli dostatečné množství vakcín Vaxigrip Tetra, abychom pokryli veškerou potřebu očkovacích dávek včetně meziročního nárůstu poptávky," sdělil Libor Kytýr, ředitel komunikace Sanofi. Jen v první dávce před dvoutýdenním výpadkem dodávek to bylo 550 tisíc dávek. Loni to bylo 670 tisíc za celou chřipkovou sezónu. Tak budeme dodavateli věřit, že ví, co mluví.

Přístup k medicíně může být různý. Jestli si chcete přečíst něco o tom, jak hodně alternativně se postavit k rakovině, tak určitě neváhejte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články