Vakcína je v Česku
Dlouho očekávána vakcína proti Covidu-19 je v Česku. Pražská nemocnice v Motole včera ráno převzala prvních 9 750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru, a to od firem Pfizer a BioNTech. Informovala o tom ČTK. Vůz s vakcínou podle informací České televize překročil hranice dvě hodiny po půlnoci 26. prosince. Přepravu ze své továrny v belgickém Puursu zajistil výrobce a v Česku ji doprovázela vojenská policie.
Pečlivě střežená kolona nejprve zamířila podle ČT na letiště v Ruzyni a posléze do Fakultní nemocnice Motol, kde si vakcínu převzal její ředitel Miloslav Ludvík se svým týmem. I při přepravě bylo nutné dodržet předepsanou teplotu minus 70 stupňů Celsia.
Celá zásilka vakcín je rozdělena do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic. A dnes startuje očkování. Očkování se spustilo v osm hodin ráno. Jako první by se měli očkovat zdravotníci a senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Prvním občanem ČR, komu byla vykcína aplikovaná byl premiér Andrej Babiš (ANO). Očkovat se nechal v pražské Ústřední vojenské nemocnici a vše snášel podle svých slov "v pohodě." Společně s Babišem dostala ve stejné nemocnici vakcínu také válečná veteránka Emilie Řepíková.
Babiše by měl v nejbližší době také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Očkovat se proti zákeřnému viru má v plánu i hlava státu Miloš Zeman, který k tomuto kroku vyzval i veřejnost ve svém včerejším vánočním poselství.
Pro širokou veřejnost? Příští rok
A kdy se dostane vakcína k široké veřejnosti? Od února bude spuštěn centrální rezervační systém, který umožní objednat se na očkování. Ministerstvo zdravotnictví také připravilo novou očkovací strategii, podle které by by mělo být možné naočkovat až 50 000 lidí každý den. Informovali o tom Seznam Zprávy.
Vakcína firem Pfizer a BioNTech je první a zatím jediné, které zatím Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zaregistrovala pro použití v EU. Další vakcíny nyní posuzuje, v USA je již používané i další očkovací sérum, a to od společnosti Modena. Do České republiky by ještě do konce roku mělo podle předchozího vyjádření ministra Blatného dorazit dalších 20.000 dávek, celkem má nyní Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek pro skoro pro sedm milionů osob.
Očkovat se bude v této době, kdy je k dispozici pouze vakcína od Pfizeru a BioNTechu ve dvou dávkách. Látka se aplikuje obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní. V hlavním městě se jako první do vakcinace kromě Motola zapojí Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce. V Brně to bude Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny. Každé toto zařízení zvládne naočkovat stovky lidí denně. S dalšími vakcínami, které nebudou vyžadovat již poněkud náročné skladování v hlubokém mrazu, se podle Blatného do očkování zapojí i praktičtí lékaři, vyjíždět mají také mobilní týmy. A svého využití by se měly dočkat také polní nemocnice, které jsou nyní psotavené v Praze a Brně.
Rozum do hrsti!
A jak vakcína firem Pfizer a BioNTech účinkuje? Oganismus se díky jeiímu aplikování připraví, aby byl sám schopen bránit se proti covidu. Obsahuje molekulu označovanou jako mRNA s instrukcemi k vytvoření proteinu, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a který pomáhá viru vstupovat do buněk. Po aplikaci vakcíny část buněk začne dočasně vytvářet tento protein, který potom imunitní systém rozpozná jako cizorodý, vytvoří proti němu protilátky a aktivuje bílé krvinky pro obranu organismu. Jestliže se očkovaný později setká s virem SARS-CoV-2, jeho imunitní systém virus pozná a organismus bude připraven se proti němu bránit.
V Česku aktuálně sílí antivax kampaň, odborníci nebo jejich většina, ale nabádají ke zdravému rozumu a ujišťují lidi o bezpečnosti nových vakcín. Zároveň jedním dechem doplňují, že právě očkování může společnost vrátit zpět do normálního života. Tak co, jaký je váš názor? Necháte se očkovat?