Lídr hnutí SPD Tomio Okamura patří mezi ty politiky, kteří se nebojí se do své konkurence naplno opřít a celý spor patřičně svou agresivní rétorikou vyhrotit. Terčem Okamurova hněvu se v uplynulých dnech stal předseda Pirátů, Ivan Bartoš. Konkrétním důvodem je Bartošův přístup k legalizaci drog. Na Okamurově facebookovém profilu jsme se tak mohli dočíst, že Bartoš, kterého předseda SPD nazval sluníčkářem a vítačem, chce legalizovat heroin.
„Předseda Pirátů, Ivan Bartoš, chce legalizovat heroin! Tak to je už opravdu síla! Takže, nejenom že otevřeně podporuje migraci a islám (a nosí proto mikinu „jsem sluníčkář“), ale ještě navíc podporuje tvrdé drogy. Chcete takovou stranu v Parlamentu, aby vaše děti měly přístup k tvrdým drogám? Pro nás v SPD je to absolutně nepřijatelné!“ napsal na svém profilu rozzuřený Okamura. Pod příspěvkem se mu okamžitě začaly kupit pobouřené reakce jeho fanoušků. Realita je ale poněkud jiná, než jak by se Okamurovi hodilo do krámu.
Podkladem pro Okamurův zlostný příspěvek je Bartošův tři roky starý rozhovor v magazínu Legalizace. V něm se předseda Pirátů zabývá tématem legalizace drog a na otázku, zda by byl pro legalizaci i těžších drog než marihuany, odpovídá příměrem, že alkohol a závislost na něm je celospolečensky nebezpezpečnější než heroin, a zatímco alkohol je plně legální, heroin je zakázaný. Na absurditu této situace pak Bartoš upozorňoval výrokem ve smyslu, že ať se buď zakáže alkohol, nebo povolí heroin. Reálně samozřejmě Bartoš, jehož strana skutečně na programu má dekriminalizaci marihuany, nikdy k legalizaci heroinu nevyzýval.
Největším paradoxem pak je, že ač se nyní Okamura profiluje jako velký odpůrce drog, ještě před pár lety byl s Bartošem ve svých postojích na jedné lodi. Pokud se podíváme do Okamurovy knihy Umění žít vydané v roce 2012, zjistíme, že i Okamura byl velkým zastáncem legalizace marihuany a měkkých drog. „To, co udělalo z drog ničivý fenomén 20. století, byla kriminalizace,“ píše Okamura. „Pro kriminalizaci drog jsou jen ti, kdo z problému žijí – policie, politici a mafie,“ dodává lídr SPD.
Změnil snad Tomio Okamura během pěti let názor a tvrdí nyní přesný opak toho, co psal ve své knížce? Stal se snad oním z kriminalizace drog profitujícím politikem, před kterým sám varoval? A kdyby se v poslanecké sněmovně hlasovalo o legalizaci marihuany, zvedl by Okamura spolu s Bartošem ruku, nebo by raději na Facebooku svého konkurenta označil za podporovatele narkomanů?
A ještě se podívejte na to, jak Tomio Okamura k nám do republiky zve islámské teroristy.