Projev měl zaznít z obrazovek již včera, ale nakonec byl na poslední chvíli zrušený. Jako důvod zrušení uvedl ministr Prymula zasedání kabinetu, který řešil další restriktivní opatření, jejichž cílem je zastavit prudce narůstající počty nakažených koronavirem, ale zejména těch, kteří potřebují hospitalizaci. Zabránit by měly i nárůstu počtu úmrtí.
Jednání se nakonec protáhlo až do pozdních večerních hodin a zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) před média předstoupila až po 22. hodině. Občané se tak dozvěděli, že republika opět od středy 14. 10. zažije částečný lockdown, opakuje se tak – s jistými modifikacemi – scénář z letošního jara, kdy byla republika uzavřená de facto celá.
Nebyl jsem důrazný
Ale teď již k samotnému projevu šéfa resortu zdravotnictví Romana Prymuly, který projev přednesl z auly budovy mininisterstva. V zádech mu stáli ředitelé fakultních nemocnic. Ministr zdravotnictví se národu omluvil, že nebyl v léte dostatečně důrazný a netrval na opatřeních proti druhé vlně koronavirové nákazy. Měl dle svých slov na lidí více apelovat tak, jak to umí jiní. Uvedl také, že není možná volba mezi ekonomikou a zdravím. "Ekonomika funguje, jen když je epidemie pod kontrolou, nejsou plné nemocnice a lidé se ze strachu nezavírají doma," uvedl v projevu ministr. Boj s epidemií je dle něj dlouhodobý a pro jeho zvládnutí je od začátku třeba stanovit jasnou a promyšlenou strategii. Zároveň přiznal, že nás všechny čekají tři těžké a neveselé týdny, kdy bude docházet k nárůstu vážných případů a také bohužel k úmrtí.
"Dávám vám své slovo, že budeme stále monitorovat dopady jednotlivých opatření a vyhodnocovat jejich nutnost a funkčnost. Jasně říkám, že bude-li to situace umožňovat, budeme opatření, která nebudou nutná, okamžitě uvolňovat," řekl dále Prymula. Výjimkou je návrat dětí z prvního stupně do škol, který bude podle něj bez dalších podmínek 2. listopadu. To již dříve deklaroval i minsitr školství Robert Plaga.
Ministr také uvedl, že zkrotit jakoukoliv epidemii nikdy a nikde na světě není možné bez ztrát ekonomických a sociálních.
Tři pilíře
Pro další boj s epidemií covidu-19 má ministerstvo zdravotnictví v čele s Prymulou strategii tři klíčových pilířů. Týkají se nemocnic, testování a také komunikace. Prvním pilířem bude robustní posílení kapacity lůžek pro pacienty s covidem-19, spoluřízení státních nemocnic ministerstvem a zajištění jejich dostatečného financování. Druhým bude plošné testování české populace s trasováním infekčních pacientů. Posledním bude změna způsobu komunikace a zlepšení informování veřejnosti.
Ministr zdravotnictví v projevu také shrnul stávající platná opatření a apeloval na veřejnost, aby byla zodpovědná a restrikce respektovala a dodržovala. Vyzval všechny občany, aby mu pomohli v jeho práci. Bez součinnosti nás všech pandemie zastavit nepůjde. „Bez každého z vás, bez vašeho porozumění pravidlům a opatřením, bez vaší důvěry v to, že mají svůj smysl, a bez jejich dodržování, ten virus neporazíme. Prosím, pomozte mi v mé práci. Týká se to nás všech," zaznělo doslova z úst Romana Prymuly.
A nedluží omluvu ještě někdo?
Tak tenhle proslov byl alespoň k věci a nebyl plný nenávisti. Pan plukovník si pravděpodobně nemyslí, že jsme všichni parta blbců, která si veškeré problémy, které současná doba covidová přináší, způsobuje sama, vlastní neschopností - na rozdíl od toho nemocného starce, který tak nenávistně dští síru z lánského zámku.
Zároveň se ale nemůžeme zbavit pocitu, že kromě ministra zdravotnictví Romana Prymuly by se měl omlouvat ještě nebo spíš hlavně někdo jiný. Co myslíte, pane premiére Babiši? Sice už to asi nic neřeší, ale možná by to přispělo alespoň lehounce k návratu elementární lidské slušnosti do české politiky.
A věděli jste, že naposledy takto promluvil k národu z pozice ministra zdravotnictví Leoš Heger, a to 14. 9. 2012, když ohlašoval kvůli metanolové aféře prohibici?