fb pixel
Vyhledávání

Orson Welles natočil nejlepší film všech dob: Občana Kanea Američané odzívali, slávu si získal až v Evropě

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Orson Welles patří k nejslavnějším režisérům všech dob, a to právem. Vždyť je to právě jeho Občan Kane, který byl Americkým filmovým institutem vybrán jako nejlepší snímek všech dob. Ve své době byl ale film přehlédnut a trvalo několik dlouhých let, než lidé pochopili, jak geniální dílo jim pan Welles vlastně představil...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 10.10.2020, 18:35

Pozor, Mars útočí!

Orson Welles patří k velkým jménům světového filmu. Režisér, scenárista i herec se narodil 6. května 1915. Již od mala projevoval velké umělecké nadání a velice brzo se rozhodl pro dráhu režiséra – ještě předtím, než si získal celosvětovou slávu jako filmový režisér, rozhodl se nejprve proslavit u divadla. Během 20. a 30. let tak stihl představit divákům několik odvážných her včetně ve své době poměrně kontroverzního dílka, kterým byl Macbeth Williama Shakespeara. Ten se však od většiny svých divadelních verzí odlišoval tím, že všechny postavy hráli Afroameričané. Asi si dokážete představit, jaký poprask taková hra ve 30. letech v segregované Americe způsobila.

Přestože si už jako divadelní režisér získal poměrně velkou slávu mezi uměleckými kruhy, jeho první velká chvíle přišla skrze úplně jiné médium – rozhlas. Společnost CBS Radio si totiž u Wellese objednala odvysílání pásma rozhlasových her, a tak přišel ambiciózní Welles na podzim 1938 s legendárním vysíláním Války světů od H. G. Wellse. Velkolepá rozhlasová show, kterou doprovázel Wellesův mohutný hlas spolu s fiktivními reportážemi a přesvědčivými zvukovými efekty, vyvolala v nejednom posluchači dojem, že opravdu došlo ke skutečné mimozemské invazi. Byť se později ukázalo, že ona slavná panika byla nakonec trochu nafouknutá, zapsal se tímto svým dílkem Welles do učebnic.

Právě díky legendární Válce světů bylo Wellesovi nabídnuto, aby přijel do Hollywoodu natočit svůj první celovečerní film. Ambiciózní mladík měl ale podmínky – chtěl mít nad celým projektem ve své době zcela nemyslitelně velkou kreativní kontrolu a ke všemu právo film sestříhat podle svých představ. Studio RKO Pictures překvapivě souhlasilo, za což se stalo terčem posměchu i zloby ze strany konkurence i novinářů, kteří předpokládali, že film bude propadák. Film s názvem Občan Kane byl nakonec uveden do kin v dubnu 1941.

Až Evropa Wellese docenila

Byť dnes je Občan Kane považován za absolutně nadčasový a po všech stránkách umělecky dokonalý film a ve své době získal dobré recenze a jednoho Oscara za scénář, velice brzo se na něj zapomnělo. Diváci z něj odcházeli zmatení, a tak nebyly tržby příliš vysoké. Po několika měsících promítání byl stažen z kin a v Evropě se kvůli válce nemohl promítat. Teprve po druhé světové válce byl film uveden ve Francii a, jak už to tak bývá, Američany nepochopený film se stal v Evropě trhákem.

Evropští kritici se předbíhali v oslavných recenzích, čehož si všimli nakonec i v Americe, a tak byl v zemi film znovu uveden, tentokrát již na televizních obrazovkách. Amerika nakonec se zpožděním pochopila, jak geniální dílo Welles vlastně natočil, a od 60. let se pravidelně snímek umisťuje na předních příčkách všech filmových žebříčků – konečného potvrzení se posmrtně dočkal Welles v roce 1997, když Americký filmový institut umístil Občana Kanea na první místo svého seznamu 100 nejlepších snímků všech dob.

Sám Welles pak po zbytek svého života bojoval s filmovými studii a paradoxně se tak nevalně přijatý Občan Kane stal jeho prvním a posledním filmem, který uvedl v té podobě, jakou sám jako tvůrce chtěl. Všechny jeho další filmy, ať už legendární snímek The Magnificent Ambersons či adaptace Kafkova Procesu, byly poznamenány zásahy studia. Svůj poslední snímek The Other Side of The Wind nakonec pro produkční problémy Welles již nestihl dokončit a film byl uveden až v roce 2018 díky obrovské péči, kterou dílu poskytl streamovací gigant Netflix. V posledních letech svého života se Welles živil i jako vypravěč, když uvedl legendární dokument o proroctvích Nostradama či propůjčil svůj hlas robotovi Unicronovi pro kreslený film o Transformerech. Orson Welles nakonec zemřel v Hollywoodu 10. října 1985 na srdeční zástavu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články