Donald Trump je asi nejkontroverznějším americkým prezidentem. Už od předvolební kampaně má Trump nebývale velký počet odpůrců a jeho podpora mezi veřejností patří k historicky nejnižším. Zatímco doposud si z kritiků Trump příliš nedělal hlavu a maximálně se jim občas vysmál na Twitteru, nyní by se měl mít na pozoru. Poprvé mu totiž reálně hrozí, že by mohl být z funkce odvolán.
Asi nejzávažnější obvinění, kterým Trump čelí, se týkají vlivu Ruska na prezidentské volby a toho, jak moc Trump o ruských zásazích věděl a jak moc s Ruskem spolupracoval. Ač si během setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem vyslechl, že Rusko odmítá nařčení, že by se do americké politiky jakkoliv vměšovalo, jen dva dny po schůzce přišel list The New York Times s odhalením, že Trumpův nejstarší syn se měl během kampaně sejít s prominentní ruskou advokátkou Natalií Veselnickajovou, aby od ní získal kompromitující informace o Hillary Clintonové.
Ve světle nových odhalení došla s Trumpem trpělivost kalifornskému poslanci za Demokratickou stranu Bradu Shermanovi a podal Kongresu návrh na zahájení procesu tzv. impeachmentu. Ten je v USA legální cestou, jak sesadit zvoleného prezidenta z úřadu. Trump není prvním prezidentem, který pokusu o impeachment čelí, nicméně mohl by být prvním, který bude skutečně odvolán. Bill Clinton impeachment ustál a Richard Nixon v průběhu procesu raději sám na funkci abdikoval. Od žádosti o zahájení jednání o impeachmentu k samotnému řízení nicméně vede dlouhá cesta.
Podobně jako v Česku má i v USA proces zbavení prezidenta úřadu formu ústavní žaloby. Nejedná se o proces právní, v němž by o posouzení žaloby rozhodoval soud, ale o proces politický, kde orgánem, v jehož rukou je osud prezidenta, je Kongres. V tom tkví hlavní kámen úrazu impeachmentu. Aby byla žádost vůbec projednána, musí mít silnou podporu kongresmanů napříč politickým spektrem. Vzhledem k tomu, že obě komory Kongresu jsou z většiny ovládané Republikány a ani mnozí Demokraté se nestaví za možnost Trumpova impeachmentu, není podle expertů příliš reálné, že by došlo na něco jiného než na odmítnutí Shermanova návrhu.
Trump by musel přijít o podporu Republikánské strany. Kdyby se provalilo, že Trump skutečně spolupracoval s Ruskem, nechal ovlivňovat volby, cíleně sháněl kompromitující materiály na své oponenty a následně jako prezident zakrýval stopy, nepochybně by se pravděpodobnost jeho odvolání dramaticky zvýšila. Momentálně je ale vše převážně v rovině spekulací, takže Trump se rozhodně odcházet z Bílého domu nechystá a bude i nadále 45. prezidentem Spojených států amerických. Ať se vám to líbí nebo ne.
Zde se dočtete více o setkání Trumpa juniora s ruskou advokátkou, která mu měla dodat kompro na Hillary Clintonovou.